Wyścig o plastik w portfelu przedsiębiorcy

Sylwia Wedziuk
opublikowano: 20-12-2017, 22:00

Nawet pół miliona złotych limitu i dwa miesiące bez odsetek proponują mikrofirmom banki w ramach kart kredytowych.

Tax Care na podstawie odpowiedzi udzielonych przez 14 instytucji przeanalizował koszty kart kredytowych dla mikroprzedsiębiorców. Pytanie dotyczyło propozycji dla właściciela mikrobiznesu, który prowadzi działalność od co najmniej sześciu miesięcy, nie ma zaległości w spłatach innych kredytów ani wobec urzędu skarbowego czy ZUS.

Analiza pokazuje, że najdłużej z darmowej pożyczki za pośrednictwem karty kredytowej mikrofirma może korzystać w BGŻ BNP Paribas oraz w Idea Banku, gdzie okres bezodsetkowy wynosi odpowiednio 61 i 60 dni. W pozostałych bankach sięga on średnio 55 dni. Natomiast linię kredytową online można uruchomić w Alior Banku, PKO BP, ING Banku Śląskim oraz Idea Banku. Połowa badanych instytucji przy wydaniu karty kredytowej nie będzie wymagała otwarcia rachunku firmowego.

Natomiast najniższą spłatę minimalną wykorzystanego limitu karty, rzędu 3 proc., zaproponują BOŚ Bank, BGŻ BNP Paribas oraz Idea Bank. Najniższego oprocentowania można się spodziewać w Getin Noble Banku. Odsetki wyniosą tutaj 4,99 proc., jeżeli po zakończonym okresie rozliczeniowym właściciel firmy spłaci tylko część zadłużenia. W pozostałych instytucjach oprocentowanie limitu kredytowego sięga 10 proc. Najwyższy limit na karcie oferuje Alior Bank — aż pół miliona złotych, dalej jest Getin Noble Bank z 200 tys. zł.

Reszta ankietowanych wyda kartę z limitem kredytowym w wysokości od 50 tys. zł do 150 tys. zł. W zdecydowanej większości banków, które znalazły się w zestawieniu, wydanie karty kredytowej jest bezpłatne. Wyjątek stanowią BOŚ Bank oraz BGŻ BNP Paribas. W tym pierwszym opłata wyniesie 20 zł, a w drugim między 100 a 150 zł, jeśli przedsiębiorca nie będzie od razu korzystał z karty. Z dodatkowym początkowym kosztem, a dokładnie prowizją za uruchomienie limitu kredytowego, należy też liczyć się w Idea Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wyścig o plastik w portfelu przedsiębiorcy