Czytasz dzięki

Wyścigi biurowców w Gdyni

opublikowano: 04-06-2020, 22:00

W ciągu dwóch lat w Gdyni powstanie kilka biurowców. Jako pierwszy odda obiekt lokalny inwestor.

Mimo pandemii prace na budowie 3 T Office Park w Gdyni nie zwalniają tempa. Z ziemi wyrosły już 22 z 33 kondygnacji trzech zaplanowanych wież biurowych.

Wśród przyszłych najemców 3T Office są już m.in. przedszkole,
restauracja i przychodnia zdrowia. [
Zobacz więcej

NA PARTERZE:

Wśród przyszłych najemców 3T Office są już m.in. przedszkole, restauracja i przychodnia zdrowia. [ Fot. ARC

— Prace odbywają się w systemie dwuzmianowym, a w przypadku betonowania także w nocy. Codziennie na budowie pracuje ponad 250 osób. Obecnie trwają prace instalacyjne oraz montaż fasad. W IV kw. planujemy rozpocząć roboty wykończeniowe na częściach najmu, a zakończenie budowy jest planowane na połowę 2021 r. — mówi Sergiusz Gniadecki, inwestor biurowca i prezes 3T Office Park.

W cieniu Gdańska

Według firmy Cresa Polska w Gdyni jest około 162 tys. m kw. powierzchni biurowej, licząc nie tylko należącą do klasy A. Dla porównania: w całym Trójmieście jest prawie 840 tys. m kw. biur, z czego najwięcej przypada na Gdańsk — ponad 643 tys. m kw. Tymczasem nowe inwestycje mają do przełomu lat 2022/23 zwiększyć powierzchnię biurową w Gdyni aż o ponad 50 tys. m kw. (przyrost o ponad 30 proc.).

— Największy z planowanych obiektów i najbardziej zaawansowany w realizacji to 3T Office, który ma dostarczyć 38,5 tys. m kw. powierzchni najmu. Oprócz lokalnej gdyńskiej firmy także Torus, spółka z Gdańska znana z kompleksu biurowego Alchemia, przymierza się w Gdyni do budowy budynku biurowego o powierzchni około 32 tys. m kw. oraz po raz pierwszy deweloperzy spoza Trójmiasta. Kompleks Marina Office (28 tys. m kw.) wybuduje PHN, a budynek K2 (11 tys. m kw.) — Vastint — mówi Michał Rafałowicz, dyrektorregionu pomorskiego w Cresa Polska.

Do biura powoli

Obecnie firmy wstrzymują się z podpisywaniem nowych umów najmu, choć przyszłość jest optymistyczna. Według Michała Rafałowicza Trójmiasto gwarantuje najlepszą spośród polskich miast jakość życia, co ma przełożenie na decyzje firm o lokalizowaniu biur właśnie na tym rynku. Coraz więcej międzynarodowych firm tworzy tu lokalne oddziały BPO/SSC/ GBS. Trójmiasto ma też najniższy wskaźnik pustostanów ze wszystkich miast regionalnych.

— Zainteresowanie najmem jest bardzo duże. Obecnie mamy już w 3T Office Park wynajęte 20 proc. powierzchni. Reszta jest w postępowaniach ofertowych, z czego 50 proc. to zaawansowane negocjacje, a 30 proc. dotyczy nowych pytań ofertowych z kwietnia oraz maja — mówi Sergiusz Gniadecki.

Według niego pandemia nie wpłynęła znacząco na oczekiwania najemców co do skrócenia czasu trwania umów — najczęściej są zawierane na 5 do 7 lat, chociaż zdarzają się też na 10.

— Z pewnością wpłynęła na urządzenie powierzchni biurowej. Pracujemy z najemcami, proponując rozwiązania zapewniające m.in. elastyczne aranżowanie przestrzeni, dające możliwość zachowania większych odległości między stanowiskami pracy — mówi Sergiusz Gniadecki.

17 EUR Nawet tyle wynoszą miesięczne czynsze wywoławcze za metr kw. w Trójmieście w nowoczesnych budynkach wyższej klasy. W nowoczesnych budynkach niższej klasy zaczynają się od 10,50 EUR.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane