Wysoka inflacja ma być tylko przejściowa

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 11-06-2021, 11:56

Choć opublikowane w dniu wczorajszym majowe dane o inflacji w USA przebiły oczekiwania rynkowe, to jednak nie spowodowało to wzrostu awersji do ryzyka.

Adobe Stock

Wręcz przeciwnie, niedługo po publikacji danych inwestorzy z Wall Street ruszyli do kupowania akcji. Wiązało się to z przyczynami wyższego odczytu - tych bowiem należy upatrywać w elementach przejściowych. W maju najsilniejsze wzrosty cen odnotowano w odmrażanych branżach czy obszarach związanych ze wzrostem mobilności. Jako przykład można podać usługi gastronomiczne czy ceny samochodów używanych. To sugeruje, że w kolejnych miesiącach sytuacja powinna stopniowo wracać do normy, a dynamika cen spadać. W maju inflacja wzrosła do 5.0% r/r z 4.2% r/r w kwietniu i mediany prognoz rynkowych na poziomie 4.7% r/r. Szanse na materializację takiego scenariusza powinny oddziaływać w kierunku utrzymania status quo przez Fed w najbliższym czasie, co z kolei powinno wspierać popyt na ryzyko w średnim okresie.

Możliwe zatem, że Fed wyśle podobny komunikat jak EBC wczoraj, choć momentum wzrostowe w USA utrzymuje się na zdecydowanie wyższym poziomie. W czerwcu EBC utrzymał parametry polityki monetarnej na niezmienionym poziomie, podkreślając elastyczność w tempie skupu aktywów uzależnioną od warunków rynkowych. Samo posiedzenie odbyło się bez jakichkolwiek zaskoczeń. Na konferencji prezes Lagarde ponownie podkreśliła, że jest zbyt wcześnie, aby rozmawiać o ograniczaniu skupu aktywów. W jednym z wcześniejszych wystąpień użyła trafnej metafory i sugerowała, że zdrowiejącemu pacjentowi nie zabiera się kul w trakcie procesu rekonwalescencji. W najnowszych prognozach makroekonomicznych w górę zrewidowano zarówno ścieżkę PKB jak i inflacji.

Na rynku walutowym niewiele się dzieje, a zmienność w gronie G10 mieści się w 0.2%. Kurs EURUSD pozostaje poniżej 1.22 i wydaje się, że największy wpływ może wywierać na niego sentyment rynkowy. Na wyższą inflację pozytywie zareagowało jednak złoto, które wróciło powyżej 1900 USD za uncję. Ropa naftowa sukcesywnie wspina się na północ w związku ze stopniowo odradzającym się popytem. Baryłka WTI wraca powyżej 70 USD.

Dziś w kalendarium makroekonomicznym uwagę należy zwrócić na wstępny raport Michigan, odzwierciedlający nie tylko czerwcowy poziom nastojów amerykańskich konsumentów, ale i badający zarówno krótkoterminowe jak i długoterminowe oczekiwania inflacyjne.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane