Wysoka pensja już nie wystarcza

opublikowano: 30-11-2017, 22:00

Wśród czynników pozafinansowych to dobra atmosfera w firmie najbardziej zachęca polskich pracowników do wykonywania obowiązków zawodowych.

Polacy, pytani o to, co oprócz wynagrodzenia najbardziej mobilizuje ich do pracy, najczęściej mówią o dobrej atmosferze w miejscu zatrudnienia. Ona jest najważniejsza dla 65 proc. badanych. Bardzo istotne są również docenienie przez przełożonego oraz współpraca ze zgranym zespołem (odpowiednio 49 proc. i 45 proc. ankietowanych) — wynika z najnowszego badania zrealizowanego przez Ipsos na zlecenie firmy Wonga. Według raportu znaczna część respondentów zwraca także uwagę na możliwość rozwoju (43 proc.) oraz ambitne zadania, z którymi mają okazję mierzyć się w pracy (29 proc.). Warto zaznaczyć, że co innego motywuje do wykonywania obowiązków zawodowych młodszych pracowników, a co innego starsze osoby. Przykładowo dobrą atmosferę w pracy doceniają przede wszystkim przedstawiciele trzech grup wiekowych: 45-55 lat (70 proc.), 25-34 lata (69 proc.) oraz 35-44 lata (65 proc.). Wśród osób mających20-24 lata jest to 49 proc. ankietowanych.

— Osoby dopiero wkraczające na rynek pracy nie mają wygórowanych oczekiwań. Młodzi ludzie chcą przede wszystkim zdobyć doświadczenie, nie przywiązują się więc do firmy, jednak zdecydowanie bardziej cenią miejsce pracy, w którym mają szansę rozwoju — komentuje Zbigniew Ćwikliński, dyrektor ds. windykacji i obsługi klienta z firmy Wonga.

Wraz z wiekiem rośnie również znaczenie współpracy ze zgranym zespołem — od 39 proc. wskazań w najmłodszej grupie wiekowej do 50 proc. wśród osób mających 45-55 lat. Docenienie przez szefa jest natomiast szczególnieistotne dla osób w wieku 25-34 i 35-44 lata (po 52 proc.). Uznanie przełożonego nie motywuje w tak wysokim stopniu ani początkujących pracowników (39 proc.), ani osoby, które mają za sobą kilkanaście lat kariery zawodowej (45 proc. badanych w wieku 45-55). Jak wynika z raportu, dla respondentów istotna jest też samorealizacja. Kryterium to jest szczególnie ważne dla grup wiekowych 25-34 i 45-55 lat (odpowiednio 45 i 46 proc. ankietowanych). Zaskakuje natomiast stosunkowo niski odsetek osób w najmłodszej badanej grupie wiekowej — zaledwie 44 proc. z nich zależy na samospełnieniu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu