Wysokie kary dla DM IDMSA i Idei TFI

JAG
18-03-2014, 15:45

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 0,5 mln zł kary na DM IDMSA oraz 1 mln zł na Ideę TFI - głownie za to, że przy zarządzaniu aktywami nie unikano konfliktu interesów.

W opinii regulatora rynku DM IDMSA, jako podmiot zarządzający funduszami Idea TFI, kupował obligacje emitentów o wątpliwej wiarygodności kredytowej, a niektóre transakcje przeprowadzane były w warunkach, w których istniał konflikt interesów.

W ocenie KNF, broker kierował się przede wszystkim interesem własnym polegającym m.in. na osiągnięciu zysku z przeprowadzanych emisji, a interes klientów był pomijany.

Zdaniem nadzorcy, władze Idea TFI wiedziały o sprzeczności interesó, a mimo to nie wypowiedziała umowy o zarządzanie z domem maklerskim.

Ponadto towarzystwo przedstawiało  w prospekcie informacyjnym Idea Parasol FIO nierzetelnych informacji o ryzyku związanym z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa, w tym ryzyku związanym z przyjętą strategią inwestycyjną funduszu Idea Obligacji, oraz nierzetelnych informacji w zakresie opisu profilu inwestora.

W opinii regulatora, zabrakło też informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego Idea Premium pełnych wyjaśnień w zakresie ekspozycji tego funduszu na spółkę Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS). Fundusz ten naruszył także zakaz umieszczania w prospekcie informacyjnym informacji wskazujących, że działa w sposób zgodny z przepisami prawa wspólnotowego regulującego zasady zbiorowego inwestowania w papiery wartościowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Wysokie kary dla DM IDMSA i Idei TFI