Czytasz dzięki

Wysokie procenty przyciągają inwestorów

opublikowano: 06-04-2020, 22:00

Branża alkoholowa przyciąga społeczność inwestycyjną nawet w dobie kryzysu gospodarczego.

Inwestorzy w crowdfundingu udziałowym wielokrotnie potwierdzali, że lubią branżę dóbr szybko zbywalnych, w tym szczególnie alkoholi. Spółka Wolf & Oak Distillery, czyli producent whiskey i właściciel destylarni, zdobył już 3,6 mln zł, a do końca akcji pozostało 15 dni. Są więc spore szanse na dojście do limitu, ustawionego na poziomie 4,2 mln zł. Firma, która na potrzeby akcji wycenia się na 15 mln zł, pieniądze od inwestorów przeznaczy na remont budynku restauracyjno-apartamentowego (2,3 mln zł), kupno sprzętu do destylacji (1,6 mln zł) i uruchomienie destylarni (570 tys. zł).

— Wolf & Oak Distillery SA to start-up, który powstał 31 grudnia 2019 r. jako spółka dla realizacji projektu crowdfundingowego. Spółka akcyjna, po zakończeniu emisji, połączy się z Wolf & Oak sp. z o.o., podmiotem, który powstał w 2018 r., kupił w 2019 r. nieruchomość w Stanicy i prowadzi jego remont, jak również prowadzi działalność operacyjną, jednak w stosunkowo niewielkiej skali — mówi Michał Płucisz, prezes spółki.

Przychody spółki będą pochodzić ze sprzedaży alkoholu, prowadzenia restauracji i bazy noclegowej, a także organizowania warsztatów. Plany firmy zakładają produkcję około 130 tys. litrów alkoholu rocznie. Pozwoli to na zlewanie 700 beczek whiskey, butelkowanie do 100 tys. butelek i zlewanie 100 butelek innych alkoholi. Spółka nie wyklucza współpracy z zewnętrznymi producentami przy produkcji trunków na zlecenie. Inwestorzy na pierwszą okazję do dywidendy będą musieli poczekać do 2023 r. Wyjście przez giełdę na razie nie jest brane pod uwagę.

— Nie możemy wykluczyć, że w przyszłości akcje Wolf & Oak Distillery będą notowane na którymś z rynków GPW, jednak obecnie nie mamy takich planów. Przygotowane przez nas modele finansowe pokazują, iż pierwsze zyski pojawią się na koniec czwartego roku działalności, czyli wtedy, kiedy zaczniemy sprzedawać naszą whiskey — dodaje Michał Płucisz.

Niektórych mogą zainteresować rozbudowane pakiety inwestycyjne — zniżki, nocleg w przyszłym apartamencie destylarni, imienne cegiełki, a nawet beczki 50 lub 100 litrowe z alkoholem.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Zbiórkę za sobą ma już spółka Tenczynek Bezalkoholowe. Inwestorzy wpłacili pełną oczekiwaną kwotę w wysokości 4,17 mln zł.

— Tenczynek Bezalkoholowe to spółka zajmująca się dezalkoholizacją piwa. Produkty spółki nie są obciążone akcyzą, a jednocześnie cena takich jakościowych piw jest podobna do produktów alkoholowych. Tym samym biznes jest oparty na wyższych marżach. Planujemy także duży udział usług w dezalkoholizacji dla innych browarów — mówi Janusz Palikot, prezes spółki.

Inwestorzy mogą spodziewać się upublicznienia spółki. Nową na rynku formułą jest też stworzenie funduszu na odkup akcji.

— Za rok chcemy stworzyć platformę wewnętrzną, którą będziemy zarządzali i która będzie obsługiwała złożone zgłoszenia oraz transakcje zakupu i sprzedaży akcji spółki Tenczynek Bezalkoholowe. Ponadto po trzech latach przeznaczymy ćwierć zysków na fundusz, który będzie mógł wspierać każdą ze spółek w sytuacji, gdyby ilość ofert sprzedaży akcji była wyższa od popytu na nie. Ponadto, choć trudno to w tej chwili prognozować, za jakiś czas rynek publiczny też się unormuje i wtedy będziemy chcieli wyjść z ofertą publiczną — mówi Janusz Palikot, którego druga spółka — Tenczyńska Okovita, zebrała niedawno 4,18 mln zł.

4,17 mln zł - tyle pieniędzy zebrała spółka Tenczynek Bezalkoholowe.

3,6 mln zł - tyle do tej pory uzbierała firma Wolf & Oak Distillery.

Poznaj program warsztatu "Alternatywne Spółki Inwestycyjne", 25 września 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Maj

Polecane