Wysokie zbiory ukraińskich spółek

  • Michał Błasiński
opublikowano: 07-08-2012, 00:00

Dwie ukraińskie spółki rolne przedstawiły wyniki zbiorów zbóż ozimych, trzecia — prognozy dla całego sektora. Kursy wystrzeliły.

Kernel przedstawił raport zawierający prognozy zbiorów na Ukrainie w 2012 r. dla całego sektora rolnego. Według spółki plony zbóż (pszenica, kukurydza, jęczmień) spadną w tym roku o 20 proc., do 45,5 mln ton. A roślin oleistych (słonecznik, soja, rzepak) o 2 proc., do 12,6 mln ton. „Wyniki produkcji rolnej Kernel są lepsze niż przeciętna na Ukrainie” — napisano w raporcie.

Spółka szacuje, że potencjał eksportu zboża z Ukrainy na lata 2012/2013 wynosi około 20 mln ton. Zakładany spadek produkcji zboża w tym roku to 11 milionów ton r/r, ale zeszłoroczne zapasy pozwolą uzupełnić mniejszą produkcję oraz zaspokoić popyt.

— Spadek produkcji zbóż o 20 proc. jest zgodny z oczekiwaniami. Dla Kernela kluczowe są zbiory słonecznika, które nie będą w tym roku najlepsze (spadek o 4 proc. r/r). Spadek zbiorów słonecznika na Ukrainie w połączeniu z oczekiwanym wzrostem zbiorów nasion roślin oleistych na świecie może powodować presję na marży na oleju słonecznikowym w Kernelu. Generalnie raport Kernela o zbiorach zbóż na Ukrainie wydaje się neutralny, dlatego ostatnie zwyżki notowań akcji spółki są według nas nieuzasadnione — mówi „PB” Adam Milewicz, analityk ING Securities.

Inna spółka z branży rolnej — Industrial Milk Company (IMC) — przedstawiła wyniki zbiorów zbóż ozimych. Wydajność pszenicy wyniosła 4,43 tony na hektar (wobec 4,1 t/ha w 2011 r. oznacza to wzrost o 8 proc. r/r). 90 proc. zebranej przez spółkę pszenicy spełnia wymogi pszenicy konsumpcyjnej. W przypadku zbiorów żyta osiągnięto wydajność 3,03 t/ha (średnia na Ukrainie to 2,3 t/ha). W tym roku spółka zdołała zwiększyć areał zbóż ozimych z 7711 ha do 7490 ha. Natomiast udział tego rodzaju zbóż w ogólnej strukturze zmalał do 9 proc. (wobec 18 proc. w 2011 r.).

— Nie ma wielkich niespodzianek, jeżeli chodzi o tegoroczne zbiory zbóż ozimych. Dla spółki IMC kluczowe będą rezultaty zbiorów kukurydzy. Plony mogą być gorsze niż w 2011 r. ze względu na warunki pogodowe. Tylko 9 proc. areałów IMC zajmują zboża ozime, więc wczorajszy raport, choć potwierdza wysoką efektywność spółki, nie ma wielkiego znaczenia dla wyników finansowych. Mocny wzrost kursu trudno uzasadniać tym raportem — twierdzi Marcin Gątarz, analityk UniCredit CAIB.

Bardzo dobre wyniki zbiorów zbóż ozimych zaprezentowała wczoraj także spółka Agroton. Tegoroczna wydajność jest o 18,6 proc. wyższa niż przed rokiem. Średnia wydajność wyniosła 3,25 tony na hektar (wobec przeciętnej krajowej 2,81 t/ha). Spółka poinformowała, że 94 proc. upraw nie zostało w żaden sposób zniszczonych przez warunki pogodowe. Pozostała część została uszkodzona w niewielkim stopniu.

— Rynek oczekiwał, że ze względu na upalne lato i srogą zimę zbiory zbóż ozimych będą słabsze. W przypadku zarówno Agrotonu, jak i IMC okazuje się, że mimo niesprzyjających warunków spółkom udało się zwiększyć zbiory z hektara. To pozytywne zaskoczenie — twierdzi Jakub Szkopek, analityk DI BRE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu