Wysokość inflacji zależeć będzie od cen ropy naftowej

Konrad Soszyński
18-09-2000, 00:00

Wysokość inflacji zależeć będzie od cen ropy naftowej

Inflacja roczna na poziomie 10,7 proc. zaskoczyła rynek, powszechnie oczekiwano spadku inflacji w sierpniu do około 11,0 proc. Lekkiego spowolnienia tempa wzrostu cen wyrobów przemysłowych można było spodziewać się już po ogłoszeniu przez GUS wyników badania koniunktury w czerwcu. W ankietach przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego zarejestrowały znaczne pogorszenie popytu krajowego i przedstawiły mniej optymistyczne oceny kształtowania się przyszłego popytu. W tym i następnym miesiącu firmy przetwórcze zgłaszały w badaniu wzrost, już wtedy uważanych za nadmierne, zapasów. Mimo to poziom spadku cen towarów w sierpniu, wynoszący miesiąc do miesiąca 0,6 proc. i zwolnienie tempa wzrostu cen, w ujęciu rok do roku, z 11,7 proc. w lipcu do 10,3 proc. w sierpniu jest zaskakująco dobrą prognozą na przyszłość.

ZA OBIECUJĄCE należy również uznać dane na temat spadku cen żywności, w ujęciu miesiąc do miesiąca, o 1,1 proc., po 0,7-procentowym wzroście w lipcu. Jednak w przypadku rynku rolnego za sytuację tę odpowiada w dużej mierze sezonowy spadek cen owoców i warzyw oraz zbóż i ich przetworów. Zagrożeniem dla utrzymania niskiej dynamiki cen żywności w najbliższym czasie jest rynek wieprzowiny, który stopniowo wchodzi w fazę niskiej podaży wywołanej czynnikami koniunkturalnymi.

CIĄGLE niebezpieczne dla poziomu inflacji jest to, co dzieje się na światowych rynkach ropy, gdzie ostatnie deklaracje państw OPEC o planowanym wzroście wydobycia o 800 tysięcy baryłek dziennie nie spowodowały znacznego spadku cen. Dopiero zapowiedź Białego Domu o możliwości uruchomienia rezerw strategicznych spowodowały delikatne obniżenie cen ropy. Mimo to niepokojące jest, że część analityków twierdzi, iż problemem zaczynają być zbyt małe, w stosunku do popytu, moce wydobywcze producentów ropy.

W tej sytuacji nie można liczyć na to, że nawet bardzo dobre dane o cenach produkcji przemysłowej, które mają być ogłoszone w poniedziałek, spowodują znaczące umocnienie złotego lub spadek rentowności instrumentów dłużnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wysokość inflacji zależeć będzie od cen ropy naftowej