Wysycha źródełko z dotacjami dla firm

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 23-09-2010, 12:31

Zobacz jakie konkursy będą w Twoim województwie. Dziś na tapecie łódzkie, lubelskie.

Województwa rozdysponowały już większość funduszy zarezerwowanych dla przedsiębiorstw w Regionalnych Programach Operacyjnych. Choć pieniędzy zostało niewiele, kilka okazji na zdobycie dotacji w 2010 r. i następnych latach jeszcze się nadarzy. Dlatego warto być czujnym.

Konkursy dziś i jutro
Województwo łódzkie rozdysponowało już prawie 70 proc. pieniędzy przeznaczonych dla przedsiębiorstw. To co zostało rozda lada chwila. Najbliższy konkurs dla mikro i małych przedsiębiorstw (działanie 3.6) region ogłosił 21 września. Na składanie wniosków o dotacje będzie czas do 24 listopada.
- Do podziału mamy 10 mln zł. Przedsiębiorcy będą mogli zdobyć do 100 tys. zł. Konkurs jest odpowiedzią na postulaty najmniejszych firm, które żaliły się, że trudno im konkurować innowacyjnością ze średniakami – tłumaczy Maciej Kokotek, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Łodzi.
Tego samego dnia w regionie ruszył konkurs na dotacje wspierające promocję lokalnych marek produktów i usług. Do rozdysponowania będzie 5 mln zł. Być może pieniędzy będzie więcej. Firmy dowiedzą się o tym na przełomie grudnia i stycznia.
21 września konkurs w ramach działania 5.4 Wzmocnienie regionalnego potencjału badań i rozwoju technologii wystartuje także województwie kujawsko-pomorskim. Rywalizacja będzie miała charakter otwarty, co oznacza, że potrwa do wyczerpania przeznaczonych na ten cel 38,5 mln zł. Dofinansowanie zdobędą najlepsze projekty związane m.in. z transferami technologii i tworzeniem inkubatorów przedsiębiorczości. Zwycięzcy dostaną na to do 10 mln zł. O dotacje z przedsiębiorcami z regionu będą konkurować szkoły wyższe, instytucje otoczenia biznesu, jednostki i sieci naukowe.
Ci, którzy nie dostaną wsparcia teraz będą mieli jeszcze jedną szansę. Taki sam konkurs województwo ogłosi także w drugim kwartale 2011 r.

Jesienna ofensywa
Jeszcze w tym roku trzy konkursy dla przedsiębiorców ogłosi Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości.
- W październiku 2010 r. ruszy rywalizacja dla mikroprzedsiębiorców (działanie 1.1) i konkurs dla instytucji otoczenia biznesu (działanie 2.3). Na pierwszy konkurs mamy 6,5 mln EUR, na drugi 15 mln EUR. W grudniu będzie można zdobyć dotacje na badania i nowoczesne technologie (działanie 1.6). Na ten cel zarezerwowaliśmy 2 mln EUR – wylicza Bogdan Kawałko, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w lubelskim Urzędzie Marszałkowskim.
Fory w biegu po dotacje dostaną mikroprzedsiębiorstwa z terenów popowodziowych.
- Będą otrzymywały pięć dodatkowych punktów, które mogą zadecydować o przyznaniu dofinansowania – wyjaśnia Bogdan Kawałko.
W 2011 r. konkursów dla firm z Lubelszczyzny będzie aż 11. W marcu dotacje na inwestycje będą mogły zdobyć małe i średnie przedsiębiorstwa (działanie 1.3). W tym miesiącu ruszy także rywalizacja o dofinansowanie udziału w targach i misjach gospodarczych (2.4 Marketing gospodarczy). MSP będą mogły liczyć na zwrot 50 proc. kosztów projektów o wartości od 20 do 200 tys. zł. Na czerwiec przypadnie zaś konkurs dla najmniejszych firm (1.2 Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw) oraz walka o dotacje na usługi konsultingowe (1.7 Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw przez doradztwo).
Konkursy jak grzyby po deszczu pojawią się także we wrześniu 2011 r. Na jesieni firmy z regionu będą mogły zdobyć dofinansowanie w następujących konkursach: 1.4 Dotacje inwestycyjne w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska oraz w zakresie odnawialnych źródeł energii, 2.3 Wsparcie instytucji otoczenia biznesu i transferu wiedzy oraz 1.6 Badania i nowoczesne technologie w strategicznych dla regionu dziedzinach. Choć wielkość kwot do rozdysponowania nie są jeszcze ustalone, wiadomo, że konkurencja będzie duża.
- Potrzeby przedsiębiorców i innych beneficjentów z regionu są ogromne i z pewnością nie zaspokoją ich fundusze z RPO. Wartość wniosków o dotacje, które dotychczas do nas wpłynęły dwukrotnie przekroczyła 1,2 mln EUR dostępne na cały program – mówi Bogdan Kawałko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Wysycha źródełko z dotacjami dla firm