Wywiad skarbowy bije rekordy

  • Piotr Nisztor
17-09-2013, 00:00

Przez sześć miesięcy 2013 r. zostało zabezpieczone mienie o wartości prawie 900 mln zł. To ponad dwa razy więcej niż przez cały ubiegły rok

Mimo wielomiliardowej dziury budżetowej Jacek Rostowski, minister finansów, ma powody do radości. Służby ścigające przestępców podatkowych są coraz skuteczniejsze. Rekordy bije jednak ta najmniejsza. Nadzorowany przez Andrzeja Parafianowicza, wiceministra finansów, wywiad skarbowy w ostatnim półroczu 2013 r. doprowadził do zabezpieczenia mienia o wartości blisko 900 mln zł — wynika ze statystyk, do których dotarł „Puls Biznesu”. To ponaddwukrotnie więcej niż przez cały ubiegły rok (w 2012 r. było to 386 mln zł). Każdy z niespełna 400 pracowników tej służby od stycznia do końca czerwca br. zarobił więc dla skarbu państwa około 2,2 mln zł.

— Rolą wywiadu skarbowego jest precyzyjne ustalenie, gdzie dochodzi do przestępstwa na szkodę fiskusa. Gdy mamy już pewność, wówczas do akcji wkracza Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralne Biuro Śledcze. Ponadto Generalny Inspektor Informacji Finansowej współpracujący z nami gromadzi i analizuje informacje o przepływach finansowych oraz dokonuje blokad rachunków, zabezpieczając pieniądze na koncie w związku z podejrzeniem prania pieniędzy pochodzących z przestępstw karnoskarbowych — mówi „PB” wysoki rangą urzędnik resortu finansów.

Wartość zabezpieczonego mienia to połowa wszystkich wykrytych przez wywiad skarbowy nieprawidłowości podatkowych w pierwszym półroczu 2013 r. Ze statystyk wynika, że było to ponad 1,7 mld zł (dla porównania przez cały 2012 r. służba wykryła nieprawidłowości podatkowe na łączną kwotę blisko 2,5 mld zł.).

Z tej kwoty przestępstwa dotyczące podatku akcyzowego to ponad 137 mln zł, a oszustwa dotyczące podatku od osób fizycznych (PIT) 145 mln zł. Najwięcej wykrytych przez wywiad skarbowy nieprawidłowości stanowiły sprawy związane z wyłudzaniem podatku VAT — około 1,35 mld zł.

— Oszustwa na VAT dotyczą przede wszystkim branży paliwowej i stalowej, ale obserwujemy, że przestępcy zaczynają przerzucać się na inne towary, m.in. odzież czy sprzęt RTV i AGD — mówi nasz rozmówca z Ministerstwa Finansów.

OKIEM EKSPERTA

Zmiana na lepsze

ANDRZEJ BARCIKOWSKI

były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Bardzo często wytykano organom ścigania, że nie zabierają przestępcom majątku. Widać więc, że sytuacja zmienia się na lepsze, o czym świadczy wartość zabezpieczonego majątku. Jednak to, czy przejdzie on na konto skarbu państwa, zależy od decyzji sądu. Ta natomiast zależy od współpracy służb z prokuraturą. Jestem jednak optymistą. Jakość przedstawianych w sądzie dokumentów jest coraz wyższa.

 

OKIEM EKSPERTA

Daleka droga

KAZIMIERZ OLEJNIK

były prokurator krajowy

Nie od dziś wiemy, że prawo w Polsce jest dziurawe i sprzyja przestępcom. Dlatego wynik wywiadu skarbowego na pewno musi cieszyć. Nie można jednak spocząć na laurach i wpaść w euforię. Realia są bowiem takie, że np. przestępstwa w sektorze paliwowym kosztują rocznie skarb państwa miliardy złotych, a do takiej wykrywalności i zabezpieczeń służbom jeszcze daleko.

 

JUŻ PISALIŚMY

„PB” z 9 maja 2012 r.

Nagłaśniamy tzw. aferę prętową: „papierowy” obrót stalą w celu wyłudzania podatku VAT. Ze statystyk Eurostatu wynika, że na granicach Polski znikają setki tysięcy ton prętów stalowych. Proceder polega na przepuszczaniu fikcyjnego obrotu przez tzw. słupy i wyłudzenia podatku. Towar nigdy do Polski nie trafia ani nie wyjeżdża. Szacuje się, że roczne straty budżetu z tego powodu sięgają 0,5 mld zł. 1 października wejdą w życie przepisy o tzw. odwróconym VAT w handlu prętami stalowymi, które mają uniemożliwić wyłudzenia.

„PB” z 4 czerwca 2012 r.

Paliwowe miliardy: Jako pierwsi opisaliśmy nową żyłę złota dla podatkowych oszustów — sprowadzanie do Polski ze Wschodu oleju napędowego z pominięciem podatku VAT. Na nielegalnym obrocie paliwami budżet państwa traci rocznie miliardy złotych. Eksperci uznali, że może to być największa afera gospodarcza II RP. Po naszym tekście do akcji wkroczyli politycy i organa ścigania. Doszło do pierwszych aresztowań. 1 października wejdzie w życie tzw. solidarna odpowiedzialność w obrocie paliwami, która ma utrudnić życie oszustom.

„PB” z 26 kwietnia 2013 r.

Metale szlachetne i telefony komórkowe – oto nowe i atrakcyjne obszary dla oszustów wyłudzających VAT. Rozbieżności między deklaracjami przywozowymi polskich firm i danymi zgłaszanymi przez zagranicznych dostawców w obrocie metalami szlachetnymi sięgają 300 mln EUR rocznie. Polski budżet traci rocznie ponad 1 mld zł. W unijnym transporcie do Polski „zgubiły się” telefony komórkowe za 307 mln EUE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Nisztor

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wywiad skarbowy bije rekordy