Wyższe emerytury i ulgi na dzieci

opublikowano: 01-10-2014, 00:00

W nowym roku ulgi na trzecie i kolejne dziecko wzrosną o 20 proc. Emeryci dostaną po 36 zł brutto.

Dzień przed środowym exposé premier Ewy Kopacz Rada Ministrów przyjęła zapowiedziane jeszcze przez premiera Donalda Tuska podwyżki świadczeń emerytalnych oraz podatkowych odpisów dla rodzin wielodzietnych. Zbieżność dat nie jest przypadkowa i temat większych ulg i emerytur znajdzie się wśród priorytetów nowego rządu. „Zmiany przewidują wymierną pomoc dla rodzin wychowujących troje i więcej dzieci poprzez umożliwienie skorzystania z ulgi podatkowej rodzicom mniej zarabiającym. Nowe przepisy zrównują sytuację podatników uzyskujących dochody umożliwiające skorzystanie z ulgi z sytuacją tych, którzy — z uwagi na zbyt niskie dochody i wynikający z tego niski podatek — z tej ulgi nie mogli korzystać” — czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR). Ulga na trzecie i każde kolejne dziecko zostanie podwyższona o 20 proc. Z projektu przyjętego przez rząd wynika, że roczna ulga na jedno dziecko wynosić będzie 1,1 tys. zł, na dwoje — 2,2 tys. zł, na troje — 4,2 tys. zł, na czworo — 6,9 tys. zł, na pięcioro— 9,6 tys. zł. Ważne jest to, że dla osób wychowujących dwoje i więcej dzieci, skorzystanie z ulgi nie będzie ograniczone wysokością uzyskanego dochodu. CIR podkreśla, że podatnicy dostaną dodatkowe wsparcie finansowe w kwocie stanowiącej różnicę między kwotą przysługującego odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu. Nowe ulgi będzie można rozliczać już za 2014 r. Po zapowiedzi zwiększenia ulg na dzieci przez poprzedniego premiera ekonomiści zgodnie przyznali, że proponowane wsparcie będzie realną i odczuwalną pomocą, korzystnie wpływającą na politykę demograficzną w Polsce.

Ministerstwo Finansów oszacowało, że w pierwszym roku obowiązywania wyższych ulg pójdzie na nie z budżetu państwa 1,1 mld zł. Łącznie w ciągu 10 lat w kieszeniach rodzin wielodzietnych ma pozostać 7,5 mld zł więcej. Janusz Cichoń, wiceminister finansów, poinformował wczoraj w radiowej Jedynce, że dodatkowa pomoc trafi do około 2 mln dzieci w 1,2 mln rodzin. Drugi z przyjętych wczoraj projektów zakłada wzrost emerytur o 36 zł brutto miesięcznie. Po zmianach najniższa emerytura i renta rodzinna wyniosą 880,45 zł. Wyższe świadczenia mają zacząć obowiązywać od 1 marca 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane