Wyższe składki za naruszenia bhp

opublikowano: 16-07-2012, 00:00

Prawo nie promuje firm dbających o bezpieczeństwo pracowników, a powinno — uważa główny inspektor pracy.

Inspektorzy pracy wnieśli w 2011 r. o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe dla 91 pracodawców. Przesłane w tej sprawie wnioski do jednostek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zdecydowanej większości dotyczyły firm budowlanych (67), a w drugiej kolejności — produkcyjnych (15). Przeważająca liczba przedsiębiorstw, wobec których inspektorzy podjęli takie decyzje, zatrudnia do 9 osób (52 firmy). W 25 przypadkach były to zakłady liczące do 49 pracowników — wynika ze sprawozdania głównego inspektora pracy (GIP) z działalności Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w 2011 r. Na skutek wniosków PIP, ZUS wydał decyzje o podniesieniu składki wypadkowej o 100 proc. 11 pracodawców złożyło odwołania, ale ich nie uwzględniono.

Zmienna stawka

Składka wypadkowa nie jest jednakowa dla wszystkich i może się zmieniać nawet dla tego samego płatnika. Zależy od wielu wskaźników — kategorii ryzyka dla grupy działalności, do której należy płatnik, liczby osób zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego oraz danych o wypadkach przy pracy, do których doszło u danego pracodawcy, i liczbie poszkodowanych pracowników. Statystyki dotyczące konkretnych firm ZUS pozyskuje na podstawie informacji ZUS IWA służącej do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy składają ją co roku, do końca stycznia. Nowy rok składkowy zaczyna się w kwietniu. Wtedy też zmieniają się stopy procentowe tej składki. Maksymalną stopę ogłasza minister pracy w rozporządzeniu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą i zatrudniające nie więcej niż 9 pracowników opłacają składkę wypadkową w wysokości połowy stawki maksymalnej.

Prawa inspekcji

Inspekcja pracy ma prawo wnioskować o podwyższenie składki wypadkowej na kolejny rok składkowy na podstawie art. 36 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, gdy podczas dwóch kolejnych kontroli stwierdzi rażące naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. GIP zwraca przy tym uwagę, że przepisy nie przewidują kierowania do ZUS wniosków o obniżenie składki wypadkowej dla tych pracodawców, którzy zadbali o wysoki standard bhp i bezpieczeństwo pracowników. Tymczasem, w ocenie głównego inspektora pracy, powinna istnieć możliwość promowania pracodawców prawidłowo podchodzących do swoich obowiązków, u których nie zdarzają się wypadki przy pracy.

3,86%

Tyle wynosi obecnie najwyższa składka wypadkowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu