Wyższe stopy nas nie ominą

XTB
opublikowano: 19-12-2007, 13:47

Przewidywalność jednak zwyciężyła i Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami większości rynku (w tym moimi) nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Podstawowa stopa procentowa nadal wynosi 5%. 

Przypomnijmy, iż RPP w ostatnich latach traktowała grudniowe posiedzenie bardziej jako podsumowujące niż decyzyjne i takie komentarze członków Rady pojawiały się także w tym roku. Z drugiej strony, inflacja zaskakuje od kilku miesięcy a listopadowe dane z rynku pracy (dynamika wynagrodzeń po raz drugi z rzędu przekroczyła 10% w skali roku) sugerują, iż wcześniejsze założenia Rady dotyczące spadku dynamiki wynagrodzeń będą musiały chyba zostać zdezaktualizowane. Mimo to, Rada postawiła na strategię stopniowego dostosowywania polityki monetarnej, odpierając argumenty krytyków, według których reaguje ona na bieżące dane makroekonomiczne. 

Nie należy jednak sądzić, że Rada nie zmieniając stóp robi konsumentom gwiazdkowy prezent. Wyższe stopy w przyszłym roku są nieuchronne i w moim przekonaniu dzisiejsza decyzja nie oznacza, że tempo podwyżek zwolni. Najprawdopodobniej stopy procentowe wzrosną już w styczniu, następnie zaś mogą być podwyższane w marcu i maju. Rynek oczekuje, iż stopy w pierwszym półroczu wzrosną minimum do 5,50%, nie ma za to jednomyślności co do tego, zy cykl zacieśnienia będzie kontynuowany także w drugim półroczu. W moim przekonaniu tak i należy spodziewać się wzrostu stóp do 6%. Uważam, iż presja ze strony rynku żywności nie ustąpi tak szybko jak w przypadku poprzednich szoków. Nowym elementem jest bowiem rekordowe tempo importu żywności przez Chiny oraz Indie, zaś tradycyjni jej producenci mają ograniczone możliwości zwiększania upraw. Dodatkowo, dynamika sytuacji na rynku pracy oraz wysoka dynamika w przypadku kredytów konsumpcyjnych zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia efektów drugiej rundy (kiedy oczekiwania inflacyjne przekładają się na wzrost inflacji netto). Ciekawym testem na wystąpienie tych efektów będzie okres Świąt (dane o grudniowej inflacji poznamy 15 stycznia), kiedy zawsze istotnie wzrasta sprzedaż detaliczna. Uważam, iż w grudniu inflacja może wzrosnąć powyżej 4% i będzie to zasługa nie tylko drożejącej żywności.

Wreszcie, czynnikiem niepewności pozostaje złoty. Co prawda Rada już w poprzednich komunikatach zaznaczała, iż ryzyko przełożenia się niepewności na globalnym rynku finansowym na osłabienie złotego maleje, jednak ostatnie tygodnie pokazały, iż sentyment na globalnych rynkach akcji ma bardzo duży wpływ na notowania polskiej waluty. Gdyby w przyszłym roku doszło do poważniejszej wyprzedaży na Wall Street, złoty niewątpliwie straciłby na wartości dokładając się do argumentów za podwyżkami. Nawet jeśli się tak nie stanie podwyżki w Polsce są nieuniknione, kwestią sporną na rynku pozostanie tylko ich skala.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl         

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane