Wyższe świadczenia dla wybranych

opublikowano: 30-12-2019, 22:00

To jedna z naszych szokujących prognoz, tzw. czarnych łabędzi (wydarzenie bardzo mało prawdopodobne, ale o potencjalnie wielkich konsekwencjach). Nie jest to tekst informacyjny.

Pod koniec 2016 r. Sejm głosami większości rządowej przyjął prezydencki projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny. Było to wypełnienie przedwyborczej obietnicy Andrzeja Dudy. Taka zamiana oznacza jednak dość istotną obniżkę wysokości świadczenia. I z czasem coraz więcej osób zaczyna sobie z tego zdawać sprawę. Pojawiają się nawet głosy, że oto jesteśmy o krok od tzw. emerytury obywatelskiej, czyli równej, ale niewysokiej kwoty wypłacanej każdemu obywatelowi, który osiągnie wiek emerytalny, niezależnie od tego, jak duże składki wnosił wcześniej do systemu.

Marek Wiśniewski

W tych okolicznościach w 2020 r. do akcji wkroczy prezydent Andrzej Duda. Sięgnie do wzorców z przeszłości i zainicjuje ustanowienie Orderu im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, nowego odznaczenia, którym nagradzane będą osoby szczególnie zasłużone m.in. dla dekomunizacji,zmian w wymiarze sprawiedliwości czy reformy systemu edukacji. Poza prestiżem order ma przynosić bardzo konkretne profity w postaci dodatków do emerytury lub renty. Ich wysokość nie będzie przekraczać 2 tys. zł miesięcznie. Zgodnie z zapowiedziami w 2020 r. łączny budżet przeznaczony na te dodatki wyniesie 70-80 mln zł, a w kolejnym roku 140-150 mln zł. To oznacza, że beneficjentami profitów z nadania nowego orderu w 2021 r. może być 6-6,5 tys. osób.

Prezydent Andrzej Duda stwierdzi, że order nawiązuje wprost do wysokich odznaczeń wojskowych nadawanych w okresie II Rzeczypospolitej, które również dawały dodatkowe uprawnienia finansowe.

Odznaczenia, które dawały prawo do specjalnego dodatkudo renty i emerytury, były masowo nadawane przede wszystkim w okresie PRL. Łączna liczba wszystkich odznaczonych tego typu orderami, nazywanymi „chlebowymi”, sięgnęła wtedy około 900 tys. osób. Dodatki przysługiwały odznaczonym pięcioma orderami i kilkunastoma tytułami honorowymi (m.in. „Zasłużony Górnik PRL”, „Zasłużony Nauczyciel PRL”, „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, „Zasłużony dla Kultury Narodowej” czy „Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości PRL”). Pod koniec lat 80. wysokość miesięcznego dodatku wynosiła do 25 proc. świadczenia podstawowego, lecz nie więcej niż 3 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane