Wyższe uczelnie będą mogły udostępniać unijną infrastrukturę

PAP
opublikowano: 03-07-2015, 15:07

Wyższe uczelnie w najbliższym czasie będą mogły częściowo udostępniać zbudowane za unijne fundusze sale i laboratoria firmom, czy organizacjom pozarządowym - poinformowała w piątek w Olsztynie minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Prof. Kolarska-Bobińska poinformowała, że komisja Europejska wydała już zgodę na częściowe udostępnianie infrastruktury wyższych uczelni w celach komercyjnych. Chodzi o sale i laboratoria, które w ostatnich latach powstały na polskich uczelniach z wykorzystaniem funduszy unijnych.

"W tej chwili doprecyzowujemy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju {szczegółowe zasady - PAP). Będzie to za tydzień-dwa ogłoszone" - powiedziała minister. Wyraziła nadzieję, że to rozwiązanie "otworzy bramy uczelni dla firm, NGO-sów i samorządów".

"Dotychczas była obawa, że nie wykorzystamy dostatecznie tych budynków i tych laboratoriów, że będą one częściowo stały puste. Uczelnie w całej Polsce mogą myśleć o jeszcze większym zacieśnianiu współpracy i byciu takimi naprawdę lokalnymi centrami rozwoju naukowego i kulturalnego" - zaznaczyła szefowa MNiSW.

W imieniu rektorów Kolarskiej-Bobińskiej za tę decyzję podziękował rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Ryszard Górecki. Jak podkreślił dotychczasowe zapisy o zakazie komercyjnego udostępniania infrastruktury zbudowanej za unijne pieniądze (przez 5 lub 10 lat w zależności od wysokości dotacji - PAP) kierowanej przez niego uczelni uniemożliwiały np. kształcenie zagranicznych studentów na wydziale medycyny weterynaryjnej.

"Ten wydział ma bardzo wiele obiektów zbudowanych za unijne dotacje i choć wydział, jako jedyny w kraju, ma akredytację europejską i studenci z zagranicy to wiedzieli i chcieli u nas studiować weterynarię, to nie mogliśmy ich przyjąć. Bo pobieranie od zagranicznych studentów pieniędzy już uchodziło za komercyjne wykorzystywanie obiektów" - powiedział PAP prof. Górecki.

Rektor UWM przyznał też, że wiele firm, np. z branży mleczarskiej, prosiło dotąd bezskutecznie uczelnię o wsparcie naukowe.

Kolarska-Bobińska zaznaczyła, że "w tym rozwiązaniu chodzi o harmonijną i dobrą współpracę uczelni z przedsiębiorstwami, bo bez tego nie będziemy w stanie budować pomostów". "Skorzystają uczelnie i innowacyjne przedsiębiorstwa" - dodała minister.

Podczas briefingu w Olsztynie minister poinformowała też rektorów, że będą mogli sami naliczać stawki za kształcenie zagranicznych studentów (dotąd było to centralnie regulowane - PAP).

"To czesne nie będzie pobierane z góry za całe studia, jak dotychczas, tylko będzie pobierane za semestr. To ułatwi tym studentom, którzy nie mogą od razu ponieść takich dużych kosztów w postaci opłaty za uczenie się" - argumentowała.

Od czwartku w Olsztynie na uniwersytecie trwa spotkanie rektorów polskich uniwersytetów, w dyskusjach uczestniczy też prezydium PAN.

Prof. Górecki powiedział PAP, że jednym z omawianych problemów była sytuacja wydziałów artystycznych, które nie są w ocenie rektorów, w należyty sposób objęte opieką ministerstwa kultury. "Tak samo uważamy, że powinna być zacieśniona współpraca z ministerstwem gospodarki" - dodał Górecki. Jak podkreślił dobrym przykładem jest to, jak studentami medycyny interesuje się resort zdrowia.

Uniwersytet warmińsko-mazurski to największa publiczna uczenia w regionie. W ostatnich latach zbudowano tu nowe budynki i laboratoria o wartości 540 mln zł, z czego 300 mln stanowiło unijne wsparcie.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane