Wyższy budżet Dolnego Śląska na rok 2007

24-01-2007, 14:50

O blisko 200 mln zł w stosunku do ubiegłego roku wzrosną dochody budżetu województwa dolnośląskiego w 2007 r., będzie to ponad 669 mln zł.

O blisko 200 mln zł w stosunku do ubiegłego roku wzrosną dochody budżetu województwa dolnośląskiego w 2007 r., będzie to ponad 669 mln zł. Wyższe będą również wydatki, które wyniosą 761 mln zł, co oznacza wzrost o 120 mln zł.

"Wzrost dochodów o 190 mln zł jest związany z dobrą koniunkturą gospodarczą oraz z wpływami z podatku CIT, w czym województwa mają spory udział. Jest to trzeci budżet w kraju, po Mazowszu i Śląsku" - powiedziała podczas konferencji prasowej skarbnik województwa dolnośląskiego Elżbieta Berezowska.

Największą część wydatków budżetu, bo 42,48 proc. stanowią wydatki na transport i łączność. Na ochronę zdrowia w tym roku wydanych zostanie 5,60 proc. budżetu, wobec ponad 15 proc. rok temu. Województwo dolnośląskie jest organem założycielskim 47 szpitali w regionie i boryka się z problemem ich restrukturyzacji.

"Wszystkich szpitali nie uratujemy. Jeżeli budżet po stronie wydatków ma 760 mln zł, a szpital w Legnicy ma 200 mln zł długu, z kolei wrocławski kolejowy 100 mln zł, to musimy wybierać do restrukturyzacji niektóre jednostki. To będzie bardzo trudna decyzja" - stwierdził marszałek województwa Andrzej Łoś.

Marszałek nie chciał jednak mówić, czy któryś z dolnośląskich szpitali czeka zamknięcie. Według Łosia priorytetem jest zapewnienie dostępu do usług medycznych dla wszystkich Dolnoślązaków. Dlatego legnicki szpital, mimo dużego zadłużenia, będzie ratowany.

"Trzeba ratować te placówki, które nadają się do restrukturyzacji. Do tego potrzebna jest pogłębiona analiza. Zarządziłem przygotowanie takiego badania" - powiedział marszałek.

Wydatki na służbę zdrowia będą w tym roku mniejsze, bo część z 47 jednostek zostało już zrestrukturyzowanych. W najtrudniejszej sytuacji są dwa szpitale jeleniogórskie, szpital kolejowy we Wrocławiu i wrocławski szpital psychiatryczny, wobec nich umorzono postępowanie restrukturyzacyjne. Z kolei w przypadku wałbrzyskich szpitali położniczego i im. Batorego, oraz szpitala w Legnicy, postępowanie jest zawieszone.

Pierwsze czytanie projektu budżetu dolnośląskiego odbędzie się podczas posiedzenia sejmiku w czwartek. Głosowanie nad dokumentem zaplanowano na luty. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wyższy budżet Dolnego Śląska na rok 2007