WZA zmieniło statut PKN ograniczając prawo głosu

28-06-2004, 19:03

Reuters: Walne zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen dokonało zmian w statucie spółki, które ograniczają prawa wykonywane z głosów do jednej piątej ich ogólnej liczby. Wyjątkiem jest skarb państwa, którego owe ograniczenie zacznie obowiązywać najpóźniej od połowy 2005 roku.

Uchwała przeszła głosami skarbu państwa i funduszy emerytalnych. Sprzeciw zgłosiły podmioty powiązane z biznesmenem Janem Kulczykiem. Jan Waga, prezes Kulczyk Holding oraz przewodniczący rady nadzorczej PKN Orlen, zapowiedział zaskarżenie tej uchwały. Ograniczenie wchodzi w życie w chwili, gdy akcjonariusz staje się posiadaczem ponaddwudziestoprocentowego pakietu akcji już po dokonaniu zmian statutowych. Oznacza to, że ograniczenie to nie będzie dotyczyło skarbu państwa, który wraz z Naftą Polską i PZU ma obecnie 33 procent PKN. Ograniczenie ma obowiązywać najdalej do połowy 2005 roku. "Z dniem wejścia w życie przepisów prawa przewidujących ochronę interesów skarbu państwa w spółkach o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, nie później jednak niż z dniem 30 czerwca 2005 roku, prawo głosowania akcjonariuszy spółki zostaje ograniczone" - głosi uchwała WZA. Oznacza to, że skarb państwa będzie miał uprzywilejowaną pozycję w PKN jeszcze najwyżej przez rok. Potem jego prawa będą zrównane z prawami pozostałych akcjonariuszy.

"Nie oznacza to, że skarb państwa będzie sprzedawał akcje, ale oznacza to, że mamy czas na sformułowanie przepisów prawnych, które umożliwią nam prawo weta w spółce uwględniające bezpieczeństwo paliwowe państwa" - powiedział Reuterowi Michał Stępniewski, reprezentant skarbu państwa w radzie nadzorczej PKN Orlen.

Dodał, że taka ingerencja w statut spółki jest zgodna z przepisami Unii Europejskiej (UE) i nie obawia się jej zaskarżenia.

"Unia wymaga jedynie rozwiązania tego problemu na poziomie ustawy, nad czym prace już trwają" - powiedział Stępniewski.

Skarb państwa ma 28 procent akcji PKN Orlen i większość w radzie nadzorczej spółki. W akcjonariacie spółki jest też liczna rzesza inwestorów finansowych, krajowych i zagranicznych. Kulczyk Holding oficjalnie posiada ponad pięć procent Orlenu. Dzisiejsze spotkanie akcjonariuszy było kontynuacją czwartkowego walnego zgromadzenia Orlenu. Cały czas kością niezgody były kontrowersyjne zmiany w statucie. Po wielogodzinnych obradach skarbowi państwa do poparcia swojego projektu udało się przekonać wahające się fundusze emerytalne.

Dodatkowo akcjonariusze zdecydowali o tym, by prawa wykonywania głosów z akcji i kwitów depozytowych sumowały się, co do tej pory nie było praktykowane.

Do tej pory na przykład udziały w kapitale PKN Orlen poszczególnych funduszy w ramach jednej grupy inwestycyjnej się nie sumowały. Jeśli udałoby się przeforsować zmiany w statucie, wszyscy akcjonariusze musieliby ujawnić faktyczne łączne zaangażowanie w spółce.

Ostatecznie skarb państwa wycofał się z kontrowersyjnej modyfikacji systemu limitowania praw z wykonywania głosów w kapitale płockiego koncernu, znacznie zwiększającego uprawnienia zarządu spółki. W myśl pierwotnie forsowanych zmian, zarząd miałby prawo ograniczania w oparciu o posiadaną wiedzę liczby głosów przysługujących akcjonariuszom na walnych, jeśli uzna, iż działają oni wspólnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / WZA zmieniło statut PKN ograniczając prawo głosu