Czytasz dzięki

Wzdłuż Gazociągu Północnego zostanie ułożony światłowód

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-09-2005, 20:01

Wzdłuż Gazociągu Północnego ułożony zostanie światłowód, który bezpośrednio, z pominięciem Litwy i Łotwy, połączy obwód kaliningradzki z pozostałymi regionami Rosji - poinformował w poniedziałek "Kommiersant", powołując się na ministra informatyki i łączności Nikołaja Rejmana.

Wzdłuż Gazociągu Północnego ułożony zostanie światłowód, który bezpośrednio, z pominięciem Litwy i Łotwy, połączy obwód kaliningradzki z pozostałymi regionami Rosji - poinformował w poniedziałek "Kommiersant", powołując się na ministra informatyki i łączności Nikołaja Rejmana.

Projekt budowy Gazociągu Północnego z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie przewiduje wytyczenie odnogi do obwodu kaliningradzkiego, enklawy wciśniętej pomiędzy Polskę i Litwę. Światłowód ma być układany równolegle z gazociągiem.

Dotychczas wszystkie naziemne kanały łączności Rosji z Kaliningradem przechodziły przez terytorium państw NATO.

Według "Kommiersanta" Gazprom będzie układać światłowód do spółki z jednym z rosyjskich operatorów telekomunikacyjnych. Sieć pozostanie własnością gazowego monopolisty, a firma telekomunikacyjna jako zapłatę za udział w budowie otrzyma cześć kanałów światłowodu.

Szczegóły techniczne projektu nie są znane.  Zdaniem "Kommiersanta" możliwe jest przedłużenie bałtyckiego kanału łączności z obwodu kaliningradzkiego do Europy Zachodniej.

Koszty budowy światłowodu do Kaliningradu szacuje się na 2,5 mld rubli (ok. 90 mln dolarów). Gaztelekom, spółka zależna Gazpromu, jest udziałowcem firmy Gazkomplekttelekom, oferującej dostęp do Internetu w obwodzie kaliningradzkim.

Gazprom od dłuższego czasu próbuje uruchomić infostradę między Moskwą a Berlinem. Zamierzał to osiągnąć układając gigantyczny światłowód wzdłuż biegnącego przez Polskę gazociągu Jamał-Europa. Uruchomieniu magistrali sprzeciwiają się jednak właściciele gruntów, przez które przebiega jeden z odcinków światłowodu na terenie Polski.

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane