Wzmocnienie złotego wsparło GPW

Konrad Sobiecki
12-03-2009, 17:27

Podczas czwartkowej sesji nastroje zmieniały się jak w kalejdoskopie. Wszystko za sprawą  napływających danych makro i dużych wahań na rynku walutowym.

Do południa sytuacja na GPW kontrolowana była przez niedźwiedzie. Naszą giełdę w szachu trzymał przede wszystkim słabnący złoty. Wpływ na zachowanie graczy miały też obawy związane ze słabymi danymi o niemieckiej produkcji przemysłowej. Okazały się one niestety słuszne. Styczniowy spadek okazał się największy od 18 lat i wyniósł 7,5 proc. m/m (wobec prognoz -3 proc. m/m ). Zaraz po odczycie nastąpiła kolejna fala wyprzedaży akcji, po której WIG20 pogłębił dzienne dno.

Kolejne godziny przyniosły jednak zdecydowaną poprawę. Nasza waluta zaczęła ponownie zyskiwać na wartości, co pozytywnie przełożyło się na rynek akcji. Wabikiem do zakupów (nie tylko na GPW) stała się lepsza od prognoz sprzedaż detaliczna w USA.

WIG20 zakończyłby sesję jednak z dużo lepszym wynikiem, gdyby nie TVN. Akcje medialnej spółki zanurkowały, przy wysokich obrotach o ponad 13 proc. ściągając nasz indeks w czerwone rejony. Wszystko za sprawą ogłoszenia przez zarząd informacji o przejęciu pakietu kontrolnego w spółce Neovision Holding będącej właścicielem i operatorem platformy cyfrowej „n”. Inwestorów nie ucieszyły warunki tej transakcji, na mocy której TVN ma zapłacić 30,7 mln EUR.

Początkowo indeks naszych tuzów starał się wydźwignąć KGHM, jednakże bezowocnie. Na przeszkodzie stanęła informacja o możliwym zbiorowym sporze związków z zarządem spółki (co miało już miejsce w ubiegłych latach). A to za sprawą wcześniejszej decyzji zarządu o zamrożeniu płac, co według władz spółki jest konieczne dla ochrony obecnych miejsc pracy.

W gronie blue chipów przed spadkami uratowało się osiem spółek, wśród nich m.in. Pekao, PKO BP i PGNiG. Paliwowa spółka kierowana przez Michała Szubskiego ogłosiła rozpoczęcie budowy podziemnego magazynu gazu za kwotę ok. 600 mln zł. Nowe inwestycje oznaczają zwiększenie wydobycia oraz dywersyfikację kierunków dostaw gazu ziemnego, co przełoży się na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Wśród mniejszych spółek na szczególną uwagę zasłużyły dwucyfrowe wzrosty Próchnika. Spółka odzieżowa zarządzana przez Krzysztofa Grabowskiego ogłosiła zakończenie restrukturyzacji, co ma przynieść ponad 2 mln zł oszczędności. Prezes zapewnia, że w tym roku spółka wyjdzie na plus (wobec straty w 2008 roku wynoszącej 5,1 mln zł).

Całkiem nieźle prezentowały się  również papiery innych spółek odzieżowych. Bytom podskoczył aż 9,3 proc., a Vistula podrożała o prawie 3 proc. Spółka kierowana przez Michała Wójcika poinformowała, że z rady nadzorczej odszedł Włodzimierz Głowacki. Na jego miejsce został powołany jeden z akcjonariuszy grupy - Wojciech Kruk.

Powody do zadowolenia mieli również posiadacze papierów Kopeksa. Zdrożały one o 4 proc.. Zarząd planuje wejść w energetykę i zwiększyć przychody do 1 mld zł (wobec 529 mln zł rok wcześniej). Spółka zamierza zwiększyć zyski ze sprzedaży energii za sprawą rozpoczęcia dystrybuowania, co będzie możliwe po budowie rozdzielni, transformatorów a także linii energetycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Wzmocnienie złotego wsparło GPW