Wzrasta wydobycie ropy w USA

opublikowano: 14-02-2019, 13:08

Produkcja ropy surowej w USA przyspiesza, co stanowi poważne wyzwanie dla kartelu OPEC, który ze swojej strony stara się sterować własną produkcją, aby podbić notowania surowca i ożywić ceny.

Dostawy surowca z amerykańskich źródeł mają wynieść średnio 12,41 mln baryłek dziennie w tym roku i wzrosnąć do 13,2 mln baryłek w roku 2020, wynika z prognozy Energy Information Administration  (EIA).

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Projekcja została podwyższona o ponad 300 tys. baryłek względem oszacowania z poprzedniego miesiąca. 

Ostatnie krótkoterminowe prognozy energetyczne "stawiają Stany Zjednoczone na właściwej drodze do ustanowienia nowego rekordu produkcji przez trzeci rok z rzędu" – twierdzi Linda Capuano z EIA.

Rosnąca produkcja ma pozwolić USA stać się eksporterem netto ropy naftowej i produktów ropopochodnych w przyszłym roku. Zmusza to również OPEC do zmniejszenia szacunkowej ilości ropy, jaką grupa potrzebuje wydobywać w tym roku.

Departament badawczy OPEC w Wiedniu obniżył swoje szacunki średniej ilości ropy potrzebnej światu ze strony kartelu o 240 tys. baryłek dziennie do 30,59 mln baryłek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy