Wzrósł zysk Bogdanki, kurs też rośnie

ISBNews
20-08-2015, 08:57

Lubelski Węgiel Bogdanka odnotował 42,82 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2015 r. wobec 28,84 mln zł zysku rok wcześniej.

Jest to wynik lepszy od konsensusu rynkowego, który wynosił 28,8mln zł. Analitycy ankietowani przez agencję ISBnews spodziewali się wyniku netto w zakresie 13,5-39,2 mln zł. 

Zysk operacyjny wyniósł 53,17 mln zł wobec 40,7 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 415,28 mln zł w II kw. 2015 r. wobec 463,83 mln zł rok wcześniej.

Według analityków, spółka mogła osiągnąć zysk operacyjny w wysokości 21,8-54,6 mln zł, przy konsensusie na poziomie 41,78 mln zł. Szacowali oni, że przychody spółki w ostatnim kwartale wyniosły 397-421,1 mln zł, przy konsensusie na poziomie 409,37 mln zł.

W I poł. 2015 r. spółka miała 75,34 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 91,22 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 843,56 mln zł w porównaniu z 945,37 mln zł rok wcześniej.

Lubelski Węgiel Bogdanka przyjął do realizacji w 2015 r. konserwatywny scenariusz rozwoju, zakładający m.in. mniejsze wydobycie, redukcję zatrudnienia i dalsze ograniczenie inwestycji. Zarząd nadal pracuje nad aktualizacją strategii do 2020 r., podała spółka.

"W 2015 r. w związku z prognozami zakładającymi dalszą presję na globalne ceny węgla oraz nadpodażą na rynku polskim spowodowaną agresywną polityką cenową dotowanej przez rząd KW S.A., LW Bogdanka przyjęła do realizacji 'scenariusz konserwatywny'. LW Bogdanka jako podstawowy cel w 2015 r. przyjęła 'zabezpieczenie gotówki' poprzez znaczące oszczędności w kosztach i planach inwestycyjnych, oparte na trzech podstawowych elementach: optymalizacji planu produkcyjnego do ok. 8,5 mln ton znaczącej redukcji 'stałego' poziomu zatrudnienia (o 400 osób) oraz usług outsourcingowych ograniczenia nakładów inwestycyjnych (GK LWB) do ok. 380 mln zł" - czytamy w sprawozdaniu zarządu w działalności spółki w I półroczu 2015 r.

W czerwcu br. prezes Bogdanki informował o ograniczeniu nakładów inwestycyjnych do 460 mln zł na poziomie grupy kapitałowej.

W związku z utrzymującą się niepewnością co do sytuacji na rynku węgla w Polsce, zarząd nadal pracuje nad aktualizacją strategii rozwoju do 2020 r., podano także w sprawozdaniu.

W przypadku utrzymania się negatywnej sytuacji rynkowej LW Bogdanka planuje wdrożyć II etap programu restrukturyzacji. Zakłada on:

- modyfikację planu produkcyjnego przewidującą zmniejszenie kosztów stałych w oparciu o plan produkcyjny na poziomie 8-8,5 mln ton;

- dalszą progresywną redukcję stałego zatrudnienia do poziomu optymalnego z punktu widzenia planowanej produkcji;

- elastyczne korzystanie z umów na usługi outsourcingowe, wynikające z bieżących potrzeb;

- utrzymanie elastyczności kosztowej dzięki możliwości regulowania produkcji przez pracę w soboty;

- zwiększenie produkcji ze ścian kombajnowych w stosunku do niskich ścian strugowych;

- postępujące ograniczenia nakładów inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Wzrósł zysk Bogdanki, kurs też rośnie