Wzrósł zysk netto Raiffeisen Bank Polska

ISBNews
opublikowano: 05-09-2014, 16:19

Grupa Raiffeisen Bank Polska wypracowała 92,0 mln zł zysku netto W w I poł. 2014 r., co oznacza poprawę o 10,5% w skali roku, poinformowała spółka. Bank skupił się w tym okresie na zakończeniu integracji operacyjnej oraz wykorzystaniu sprzyjającej sytuacji rynkowej do zwiększenia efektywności działania. W samym II kwartale skonsolidowany zysk netto wzrósł o 18,7% r/r do 55,1 mln zł.

"W drugim kwartale zakończyliśmy kluczową z punktu widzenia sprawności operacyjnej banku integrację systemową, która uwieńczyła fuzję Raiffeisen Bank Polska z Polbank EFG. Dla klientów oznaczało to ostateczne ujednolicenie oferty produktowej, zapewnienie wszystkim jednakowego dostępu do nowoczesnej bankowości internetowej i aplikacji mobilnej, a dla pracowników wyposażenie w wydajniejsze narzędzia i systemy. Po stronie biznesowej, koncentrowaliśmy się na podnoszeniu efektywności i dochodowości" - powiedział prezes Piotr Czarnecki, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że pomimo utrzymywania się stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie, co niekorzystnie wpływa na przychody z działalności kredytowej, bank poprawił wynik odsetkowy.

Z kolei optymalizowanie organizacji i racjonalizacja wydatków spowodowały obniżkę kosztów o ponad 5% r/r, zaś wskaźnik kosztów do dochodów ukształtował się na koniec czerwca na poziomie 69,3%, czyli był o 3,1 pkt proc. niższy niż rok wcześniej.

Wynik z działalności bankowej sięgnął w I półroczu 928,2 mln zł, co oznacza spadek o 1,2% r/r.

Suma bilansowa grupy kapitałowej Raiffeisen Bank Polska nie zmieniła się w porównaniu ze stanem z końca czerwca 2013 r. i wyniosła 55,35 mld zł.

Suma bilansowa banku wzrosła w tym okresie o 1,2% do poziomu 50,29 mld zł.

Wartość udzielonych kredytów spadła o 1,4% r/r do 34,58 mld zł. Portfel depozytów klientów nie zmienił się i po I półroczu sięgał 30,92 mld zł.

Wielkość odpisów na zagrożone kredyty w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 r. wyniosła 183,2 mln zł, nieznacznie mniej niż przed rokiem.

W I półroczu 2014 roku Raiffeisen Bank Polska pozostał liderem rynku faktoringu z obrotami na poziomie 7,33 mld zł, po wzroście o 7% w ujęciu rocznym, dzięki czemu utrzymał 15% udziałów w rynku.

Fundusze własne grupy wynosiły 5,7 mld zł, a kapitał zakładowy 2,21 mld zł.

Poprawiła się rentowność banku – zwrot na kapitale wyniósł 4,2% w ujęciu brutto i 3,3% uwzględniając wynik netto. Zwrot na aktywach sięgnął 0,4%.

Współczynnik wypłacalności na koniec II kwartału był na poziomie 13,7%.

Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu