Wzrosła kwartalna sprzedaż Carlsberga

Tadeusz Stasiuk, Dow Jones Newswire
opublikowano: 28-04-2021, 13:11
aktualizacja: 28-04-2021, 13:12

Koncern Carlsberg odnotował dobry początek roku. Przychody duńskiej spółki nie tylko okazały się wyższe niż rok wcześniej, ale także przebiły prognozy analityków. Browar zapowiedział też nowy program skupu akcji własnych.

fot. Bloomberg

Przychody ze sprzedaży w I kw. 2021 r. wyniosły 12,99 mld DKK (2,11 mld USD) i były nieznacznie wyższe niż w analogicznym okresie 2020 r., kiedy to zamknęły się kwotą 12,95 mld DKK. Firmie z Kopenhagi udało się również pokonać medianę prognoza analityków, która kształtowała się na poziomie 12,86 mld DKK.

W ujęciu wolumenowym, jeden z największych na świeci producentów piwa zwiększył sprzedaż z 26,9 mln do 30,3 mln hektolitrów. Również w tym przypadku przebity został rynkowy konsensus na poziomie 27,7 mln hl.

Firma podkreśliła, że wyniki mogłyby być jeszcze lepsze gdyby nie europejski rynek, szczególnie w zachodniej i południowej części kontynentu. W wielu bowiem jego częściach obowiązują do tej pory restrykcje i obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Zdecydowanie lepsza sytuacja miała miejsce w Azji i Europie Środkowo-Wschodniej, które wspierały sprzedaż.

Firma spodziewa się, że w tym roku dynamika organicznego wzrostu zysku operacyjnego sięgnie 5 do 10 proc. wobec 3-10 proc. prognozowanych wcześniej.

Od 13 sierpnia ma też wejść w życie nowy program skupu akcji o wartości 1 mld DKK. W pierwszym kwartale zakończono poprzedni buy back o wartości 750 mln DKK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane