Wzrosła liczba rejestracji aut osobowych

ISBNews
opublikowano: 04-11-2014, 14:09

Liczba rejestracji nowych samochodów osobowych wzrosła o 15,0% r/r do 245,0 tys. szt. w I-III kw. 2014 r. W samym III kw. 2014 roku zarejestrowano w Polsce 69,1 tys. nowych samochodów osobowych, tj. o 5,5% więcej r/r, wynika z kwartalnego raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i KPMG pt. "Branża motoryzacyjna".

Wzrosty liczby rejestracji po trzech kwartałach odnotowały też segmenty nowych samochodów dostawczych (+9,6% r/r), autobusów (+30,4%) i motocykli (+25,1%); spadek - ciężarowych (-0,1%) i motorowerów (-17,5%).

"Choć dynamika wzrostu z kwartału na kwartał maleje, trzeba ocenić, że sytuacja na rynku samochodów osobowych jest całkiem dobra. Nikt nie oczekiwał, że okienko derogacyjne rozpędzi trwale rynek, a pojawiały się nawet obawy o wypieranie przyszłego popytu. Najważniejsze, że niepewność związana z sytuacją na wschodzie i jej wpływem na przyszłe wyniki gospodarcze nie powstrzymuje firm od inwestycji - rejestracje instytucjonalne samochodów osobowych wzrosły w III kw. o 11,5% r/r. Gorzej z osobami prywatnymi - w tym segmencie rejestracje zmalały o 3,6% r/r" - powiedział prezes PZPM Jakub Faryś, cytowany w komunikacie poświęconym raportowi.

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2014 roku zarejestrowano 32,1 tys. samochodów dostawczych o DMC<=3,5 t, o 9,6% więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Słabnie natomiast dynamika na rynku samochodów ciężarowych o DMC>3,5t, który zarówno w II, jak i III kw. 2014 roku odnotowywał spadki r/r, odpowiednio o 7,7% i 6,3%. Mimo to, po trzech kwartałach skumulowany rezultat jest zbliżony do ubiegłorocznego. Wciąż dobre są wyniki segmentu przyczep i naczep, których rejestracje od początku roku są wyższe o 19% niż rok wcześniej, podano również.

"Spadki na rynku samochodów ciężarowych były do przewidzenia - wiele firm przyspieszyło inwestycje, żeby kupić tańszy pojazd zgodny z poprzednio obowiązującą normą emisji. Pozytywnie możemy ocenić sytuację w segmencie pojazdów najcięższych - 16t i powyżej. Natomiast bardziej ucierpiały lżejsze segmenty masowe do 6t czy między 6 a 10t, gdzie obserwujemy dwucyfrowe spadki po trzech kwartałach (-19% i -15%). Nie widać oznak kryzysu na rynku autobusów, głównie dzięki wyborom samorządowym i dofinansowaniu zakupów przez PFRON. Rejestracje autobusów w III kw. 2014 roku wzrosły o 3/4 w porównaniu z zeszłym rokiem. Ogółem w ciągu pierwszych trzech kwartałów zarejestrowano ich 1.111 sztuk, tj. o 30,4% więcej niż rok wcześniej" -  skomentował Faryś.

Po dość słabym sezonie wiosennym, lato w segmencie motocykli okazało się bardzo dobre - w III kw. 2014 roku zarejestrowano 3.446 nowych motocykli, blisko dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Ogółem od początku roku do końca września zarejestrowano 8 314 motocykli, o 25,1% więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku. W przypadku nowych motorowerów negatywny trend nie został odwrócony a rejestracje w III kw. 2014 roku były o 23,6% mniejsze niż w III kw. 2013 roku, czytamy dalej.

Raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce "Branża motoryzacyjna", Edycja Q4/2014 należy do serii raportów kwartalnych, których celem jest przedstawienie bieżących trendów w branży motoryzacyjnej w Polsce, rozumianej zarówno jako rynek motoryzacyjny, jak i produkcja przemysłowa oraz motoryzacyjne usługi finansowe. Analiza oparta jest o najnowsze dostępne dane rejestracyjne, statystyczne i rynkowe. Publikacja jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz KPMG w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Wzrosła liczba rejestracji aut osobowych