Wzrosła produkcja przemysłowa Japonii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-11-2021, 10:27

Po raz pierwszy od czterech miesięcy wzrosła produkcja przemysłowa w japońskiej gospodarce, choć sytuacja w kluczowych branżach motoryzacyjnej i elektronicznej pozostaje trudna z uwagi na niedobory, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Rządowe dane pokazały, że w październiku 2021 r. produkcja przemysłowa zwiększyła się o 1,1 proc. w ujęciu miesięcznym, notują pierwszą dodatnią zmianę od czerwca. We wrześniu produkcja zmniejszyła się o 5,4 proc. Odczyt był jednak słabszy od mediany oczekiwań ekonomistów, która zakładała wzrost rzędu 1,8 proc.

Również po raz pierwszy od czterech miesięcy odnotowano zwiększenie produkcji samochodów, w porównaniu z wrześniem wzrosła o 15,4 proc. Szacuje się, że sektor ten odpowiada za około 15 proc. produkcji w trzeciej na świecie gospodarce. Niedobory chipów nadal pozostają największym problemem, choć sytuacja powoli ulega poprawie. Część koncernów motoryzacyjnych z Kraju Kwitnącej Wiśni oczekuje, ze w grudniu powróci do normalnej produkcji.

Prognozy zakładają, że gospodarka Kraju Kwitnącej Wiśni odreaguje w czwartym kwartale spadek z poprzedniego, a PKB wzrośnie o 5,1 proc. w ujęciu rocznym. Szczególne nadzieje wiązane są ze wzrostem konsumpcji, choć ryzyko związane z nowoodkrytą mutacją koronawirusa, mogą realizację tego scenariusza mocno utrudnić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane