Wzrosła sprzedaż aut w Chinach

Sprzedaż samochodów osobowych w Chinach wzrosła w październiku 2015 r. najmocniej od 10 miesięcy po tym, jak rząd obniżył podatek od zakupu samochodów, donosi Bloomberg. Oznacza to ponowne ożywienia największego na świecie rynku motoryzacyjnego po znaczącym letnim spowolnieniu.

Hurtowe dostawy sedanów, SUV-ów i samochodów wielofunkcyjnych zwiększyły się o 13 proc. do 1,94 mln pojazdów, wynika z danych wspieranego przez państwo Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (CAAM). Co istotne, w minionym miesiącu dobrze wiodło się chińskim koncernom motoryzacyjnym, które zdystansowały resztę rynku i zwiększyły swój udział w sprzedaży o 2,1 punktu procentowego w stosunku do października 2014 r.

Według prognozy zaprezentowanej przez Dong Yanga, sekretarza CAAM, w tym roku łączna sprzedaż, obejmująca oprócz aut osobowych i dostawczych, także pojazdy ciężarowe i autobusy, może zwiększyć się o 3 proc. Tymczasem w pierwszych 10 miesiącach 2015 r. dostawy ogółem zwiększyły się o 1,5 proc. do 19,3 mln sztuk.

Chińscy producenci samochodów zyskiwali w tym roku po wprowadzeniu tańszych samochodów  sportowych, które konkurowały z sedanami z zagranicznych marek w podobnej cenie. Sprzedaż modeli SUV wzrosła aż o 61 proc. do 622 tys. podczas gdy dostawy sedanów uległy niewielkiej zmianie i wyniosły w październiku 1,05 mln sztuk.

Great Wall, który jest największym sprzedawcą samochodów typu SUV w Chinach, odnotował w minionym miesiącu 14 proc. dynamikę sprzedaży.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Wzrosła sprzedaż aut w Chinach