Wzrosły ceny wolnych czynszów w Poznaniu

Barbara Kwiecińska
opublikowano: 15-11-2000, 00:00

WZROSŁY CENY WOLNYCH CZYNSZÓW W POZNANIU

W III kwartale 2000 r. za wynajęcie 1 mkw. mieszkania żądano do 100 zł

W III kwartale 2000 r. nastąpił w Poznaniu spodziewany wzrost stawek czynszów postulowanych przez właścicieli mieszkań - wynika z analiz prowadzonych w Katedrze Inwestycji i Nieruchomości Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Najwyższe stawki są w centrum i na poznańskich Jeżycach.

Pracownicy Katedry Inwestycji i Nieruchomości AE wyliczyli, że w kolejnych miesiącach III kwartału 2000 r. średnie stawki czynszów żądanych przez właścicieli mieszkań w Poznaniu wynosiły odpowiednio: 28 zł, 25,1 zł i 27,2 zł za 1 mkw. Były zatem nieco wyższe niż w pierwszym półroczu, kiedy średni czynsz określano na około 25 zł za 1 mkw. Jedynie w sierpniu nastąpił istotny spadek stawek. Zdaniem Henryka Gawrona z KIiNAE w Poznaniu, stawki sprzedaży pozostały jednak bez zmian.

— Właściciele próbując wyczuć koniunkturę, starają się podnieść stawki, aby zrekompensować sobie poprzednie straty. Czy jednak udaje im się podpisać takie umowy, to inna sprawa — mówi Henryk Gawron.

Opłaty są zróżnicowane

Czynsze są jednak mocno zróżnicowane; wahają się od 10 do 100 zł za 1 mkw. Najczęściej właściciele żądają za wynajmowane lokum po około 20 zł za mkw. Najdrożej jest w centrum Poznania i na Jeżycach, gdzie maksymalne stawki sięgają 100 zł. W tych dzielnicach najwyższy jest też średni czynsz, chociaż występują tu również najniższe stawki w mieście. Wynika to stąd, iż śródmiejskie dzielnice, najbliższe najważniejszych instytucji w mieście, mają najwięcej kamienic z czasów przedwojennych w dobrym stanie z atrakcyjnymi mieszkaniami. Ale równocześnie dużo jest budynków w kiepskim stanie technicznym. Z kolei najtaniej można wynająć lokum na Piątkowie i Wildzie.

Na poznańskim rynku nieruchomości pojawia się coraz więcej nowych mieszkań, budowanych pod wynajem z wykorzystaniem dużej ulgi podatkowej. Są to w pełni wyposażone apartamenty, dobrze zlokalizowane, wynajmowane często przez firmy dla kadry kierowniczej.

Najwięcej mieszkań wynajmowanych jest na Grunwaldzie i Ratajach, w centrum, a następnie na Piątkowie. Z wyjątkiem centrum są to dzielnice, w których znajdują się zasoby największych poznańskich spółdzielni mieszkaniowych.

Rezydencje po 50 zł

W Poznaniu nie brakuje również domów do wynajęcia. Średnia stawka czynszu w granicach miasta w III kwartale wynosiła około 24 zł za 1 mkw. i była wyższa niż w I półroczu. Podobnie jak w przypadku mieszkań zróżnicowanie stawek jest również 10-krotne (od 7 do 70 zł za 1 mkw.). W ofercie pojawiają się również domki do wynajęcia zlokalizowane poza granicami Poznania. Tu średnia żądana stawka wynosi 18 zł (o 3 zł więcej niż w pierwszym półroczu), choć właściciele rezydencji podmiejskich żądają nawet po 50 zł za 1 mkw.

OKIEM EKSPERTA

Klienci się bronią

Nie obserwuję podwyżki czynszów. Dostrzegam raczej stabilizację stawek, choćby dlatego, że na rynku pojawiło się sporo nowych mieszkań do wynajęcia. Właściciele boją się raczej, aby stawki nie spadły. Rynek jest tak trudny, że właściciel woli wziąć racjonalną stawkę, aby mieć zapewniony dochód roczny. W przypadku nowych mieszkań wynajmujący wystawiają takie same stawki jak 3-4 miesiące temu, a w praktyce jeszcze podlegają one negocjacjom.

Danuta Talarczyk-Scheller, BON Talarczyk i Scheller

Wysoki standard kosztuje

Nie możemy mówić o szalonym wzroście czynszów za mieszkania. Na rynku pojawiło się sporo mieszkań o wysokim standardzie wykończenia, które wynajmowane są przez firmy dla kadry kierowniczej. I one podniosły stawki. Za te mieszkania umeblowane często pod życzenie najemcy można uzyskać satysfakcjonującą cenę. Ale bywa i tak, że przy zmianie najemcy negocjowana stawka bywa już niższa.

Mirosław Laskowski,Biuro Obrotu Nieruchomościami

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Kwiecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wzrosły ceny wolnych czynszów w Poznaniu