Wzrosły ceny wszystkich materiałów budowlanych

DI, PAP
opublikowano: 16-06-2018, 08:38

W maju rok do roku wzrosły ceny materiałów budowlanych we wszystkich grupach towarowych – podała Grupa PSB.

Jak powiedział PAP dyrektor zarządu Grupy PSB Bogdan Panhirsz, na wzrosty wpłynął m.in. brak kierowców i gwałtownie rosnące ceny paliw.

"Ceny w maju 2018 r., w stosunku do maja 2017 r., wzrosły we wszystkich grupach towarowych" - podała Grupa PSB, która monitoruje ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. Najbardziej zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 36,6 proc., a izolacje termiczne o 12,6 proc.

Jak powiedział Panhirsz, na podwyżki wpływ miały "wzrosty kosztów pracy". "Na pewno istotne są także braki towarowe. Problemem jest brak kierowców, co powoduje, że niektórzy dostawcy nie mogą realizować zamówień na bieżąco" - zauważył dyrektor. Jego zdaniem zauważalny jest także "brak pracowników w wielu firmach wykonawczych".

Dyrektor dodał, że "gwałtownie rosną ceny paliw, co w krótkim czasie wpłynie znacząco na inflację".

Ceny w przypadku materiałów do budowy ścian i kominów wzrosły o 11,4 proc., a cementu i wapna o 4,7 proc. Chemia budowlana oraz farby i lakiery zdrożały o 4,4 proc., a izolacje wodochronne o 2,9 proc. Minimalnie więcej trzeba zapłacić za materiały do dekoracji (0,2 proc.).

Ceny w okresie I-V 2018 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., wzrosły w większości grup towarowych. Nie zmieniły się ceny w grupie dekoracje, a minimalny spadek zanotowano jedynie w grupie oświetlenie i elektryka - 0,4 proc.

Według danych GUS w okresie styczeń-kwiecień 2018 r. oddano do użytkowania 58 tys. 95 mieszkań, tj. o 12,2 proc. więcej niż przed rokiem (kiedy odnotowano wzrost o 1,3 proc.). Deweloperzy, którzy oddali do użytkowania 32 tys. 714 mieszkań, tj. o 15,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku, a inwestorzy indywidualni - 23 tys. 869 mieszkań, czyli o 6,1 proc. więcej niż przed rokiem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wzrosły ceny wszystkich materiałów budowlanych