Wzrosną kary za import budowlanej tandety

Marta Krzemińska, Patrycja Otto
15-10-2001, 00:00

Wzrosną kary za import budowlanej tandety

Polskę zalewa import materiałów budowlanych nie odpowiadających wymogom jakości i bezpieczeństwa. Powoduje to wypieranie z rynku polskich produktów, zazwyczaj dużo lepszej jakości, ale i drożych niż sprowadzane z zagranicy. Być może sytuację poprawi wprowadzenie nowej ustawy Prawo budowlane, która za import tandety nakłada grzywny dochodzące nawet do 100 tys zł.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo budowlane. Dostosowuje ona polskie przepisy do regulacji unijnych. Generalnie nowe przepisy są pozytywnie przyjmowane przez przedstawicieli branży. Narzekają oni jednak, że na polskim rynku materiałów budowlanych jest coraz więcej tanich i kiepskich jakościowo materiałów z zagranicy. Odbija się to na zyskach rodzimych producentów, którzy mają nadzieję, że dzięki nowym przepisom ich sytuacja ulegnie poprawie.

Wprowadzenie nowego prawa budowlanego skutkować będzie m.in. podwyższeniem do 100 tys. zł grzywien nakładanych za import do Polski niepełnowartościowych i kiepskich jakościowo wyrobów budowlanych.

Wyższe kary

Okazuje się, że najczęstszymi wadami materiałów budowlanych, oprócz ich kiepskiej jakości, jest brak opisu wyrobu w języku polskim, brak numeru aprobaty technicznej oraz certyfikatów bezpieczeństwa.

— Nowe przepisy zwiększają wysokość grzywny z 5 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych. Oprócz tego ustawa o badaniach i certyfikacji przewiduje karę w postaci wpłaty do budżetu kwoty odpowiadającej wartości wprowadzonych do obrotu wyrobów złej jakości. Jednak przepisy te były rzadko stosowane. Mam nadzieję, że zaostrzone przepisy, które wejdą w życie trzy miesiące od dnia ogłoszenia ustawy, spowodują zahamowanie lub przynajmniej ograniczenie importu tandety — mówi Marian Korus z De- partamentu Prawnego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Budownictwa.

Piotr Widawski, prezes zarządu firmy Izolacja-Jarocin obawia się, że przepisy o grzywnach nadal nie będą stosowane.

— Problem wynika z braku kontroli przestrzegania przepisów. Sprawdzanie jakości towarów powinno zaczynać się już na granicy. Niestety brakuje wyszkolonej do tego kadry. Organy kontroli nie zbierają samodzielnie informacji, lecz najczęściej kierują się donosami konkurencji. Częściej sprawdzani są polscy producenci niż importerzy. Sytuacja taka niejednokrotnie zmusza uczciwych przedsiębiorców do łamania przepisów — wyjaśnia Piotr Widawski.

Kolejną nowością jest dopuszczanie do obrotu jedynie wyrobów posiadających certyfikaty na znak bezpieczeństwa. Taki certyfikat potwierdza zgodność jakości sprowadzanych produktów z kryteriami technicznymi, określonymi na podstawie Polskich Norm. Zmienią się także metody oceniania tej zgodności. Zostaną one oparte m.in. na wstępnych badaniach próbek pobranych w zakładzie produkcyjnym, partii przygotowanej do wysłania albo dostarczonej do odbiorcy.

Import bezkonkurencyjny

Zagrożenie nadmiernym importem tandety uderza najbardziej w sektor materiałów bitumicznych. 12 krajowych wytwórców musi konkurować z kilkudziesięcioma zagranicznymi producentami. Część z nich znalazła się na granicy bankructwa. Nie- którzy zostali zmuszeni do zaprzestania produkcji, jak np. Izolacja Niedzica i firma Jacka Saławiły.

— Problem jest ogromny. Produkty importowane są sprzedawane po niższej cenie. Wynika to z tego, że nie spełniają one podstawowych wymagań ustalonych w polskich przepisach — informuje Marian Korus.

Według Polskiej Izby Handlowej Budownictwa, znacznie więcej importuje się do Polski np. materiałów bitumicznych niż produkuje w naszym kraju. Potwierdzają to również dane GUS. W latach 1998-2000 np. import papy wyniósł 87 mln mkw (wartości 622,3 mln zł). W tym samym okresie w Polsce wyprodukowano 40 mln mkw. tego materiału (za 340 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Krzemińska, Patrycja Otto

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wzrosną kary za import budowlanej tandety