Wzrost gospodarczy Niemiec najniższy od 5 lat

opublikowano: 15-01-2019, 10:45

W 2018 roku PKB Niemiec wzrósł tylko o 1,5 proc., wynika z wstępnych danych opublikowanych przez urząd statystyczny, donosi Reuters.

Opublikowane dane są zgodne z prognozami ekonomistów. Tempo wzrostu było w ubiegłym roku najniższe od 2013 roku, kiedy sięgało 0,5 proc. W 2017 roku PKB Niemiec wzrósł o 2,2 proc., w 2016 roku 1,9 proc., w 2015 roku 1,7 proc.,, a w 2014 roku 1,9 proc.

Bloomberg

Największa europejska gospodarka odczuła skutki osłabienia globalnego popytu oraz wzrostu niepewności spowodowanego przez konflikt handlowy wywołany przez USA, a także zbliżający się brexit.

- Gospodarka Niemiec wzrosła dziewiąty rok z rzędu, ale wzrost ten stracił dynamikę – poinformował urząd statystyczny.

Ubiegłoroczny wzrost gospodarczy był w Niemczech napędzany głównie popytem wewnętrznym. Wzrosły zarówno konsumpcja gospodarstw domowych, jak i wydatki państwa.

Urząd statystyczny poinformował, że w czwartym kwartale gospodarka Niemiec zanotowała prawdopodobnie niewielki wzrost. Oznacza to, że nie doszło do technicznej recesji spowodowanej dwoma kwartałami spadku PKB z rzędu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane