Wzrost gospodarczy w Wlk. Brytanii wyhamowuje

  • PAP
opublikowano: 11-11-2021, 12:55

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii spowolnił do 1,3 proc. w trzecim kwartale, co oznacza, że produkt krajowy brutto pozostawał na poziomie o 2,1 proc. niższym od poziomów sprzed pandemii - podał w czwartek brytyjski urząd statystyczny ONS.

fot. Jason Alden/Bloomberg

Wyniki gospodarki w okresie lipiec-wrzesień były nieco słabsze niż oczekiwane przez ekonomistów 1,5 proc. i są znaczącym spowolnieniem w porównaniu do wzrostu w drugim kwartale, który wyniósł 5,5 proc.

Wysoki wzrost w drugim kwartale był efektem zniesienia wówczas dużej części restrykcji covidowych, tymczasem na początku trzeciego kwartału wyraźnie zaczęły być odczuwalne problemy z brakiem pracowników w niektórych sektorach, a w konsekwencji - kłopoty z zaopatrzeniem.

Jednak pod koniec tego okresu sytuacja się poprawiła - wzrost w ujęciu miesięcznym, który we wrześniu wyniósł 0,6 proc. - był nieco lepszy od oczekiwań. Jak podaje ONS, we wrześniu brytyjski PKB był już tylko o 0,6 proc. poniżej poziomu z lutego 2020 r., czyli ostatniego pełnego miesiąca przed pandemią.

W trzecim kwartale najwyższy wzrost - o 1,6 proc. - odnotowano w sektorze usług, który odpowiada za prawie 80 proc. brytyjskiego PKB, w tym w szczególności w branży gastronomiczno-hotelarskiej (o 30 proc.) i kulturalno-rozrywkowej (o 19,6 proc.). Tak duże wzrosty są związane z tym, że w połowie lipca w Anglii zniesiono pozostałe restrykcje covidowe. Jednak wzrost w sektorze usług był hamowany przez niższe wydatki konsumenckie i słabszą sprzedaż detaliczną, co było efektem wspomnianych problemów z zaopatrzeniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane