Czytasz dzięki

Wzrost indeksów amerykańskich rynków akcji

opublikowano: 16-04-2020, 22:27

Dow Jones rósł o 0,1 proc. S&P500 zyskał 0,6 proc. Nasdaq kończył dzień zwyżką o 1,7 proc.

Na amerykańskich rynkach akcji w czwartek na decyzje inwestorów wpływ miała przede wszystkim ocena perspektyw spółek w czasie kryzysu spowodowanego przez pandemię. Dlatego przez cały dzień rósł Nasdaq, gdzie notowana jest większość spółek nowych technologii, jak Amazon.com, czy Netflix, które korzystają na zatrzymaniu ludzi w domach. Indeks producentów półprzewodników rósł najmocniej spośród wskaźników branżowych po tym jak Taiwan Semiconductor, największy na świecie producent chipów na zlecenie, pochwalił się prawie dwukrotnym zwiększeniem zysku kwartalnego. Z drugiej strony inwestorzy sprzedawali akcje Boeinga po tym jak jego europejski rywal, Airbus ujawnił, że klienci chcą opóźnienia realizacji zamówień na samoloty. Mocno taniały akcje linii lotniczych, czego sprawcą był Oscar Munoz, prezes United Airlines Holdings, który poinformował pracowników, że wsparcie z rządu wystarczy tylko na pokrycie ułamka wydatków operacyjnych.

Zobacz więcej

NYSE, Wall Street

Bloomberg

Na nastroje inwestorów wpływ miała podana przed sesją wiadomość o pojawieniu się ponad 5 mln nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, co zwiększa liczbę miejsc pracy straconych przez cztery tygodnie do ponad 20 mln. Poprawa nastrojów w końcówce sesji mogła wiązać się z zapowiedzią ogłoszenia jeszcze w czwartek przez prezydenta Donalda Trumpa nowych wskazówek dotyczących otwarcia gospodarki.

Na zamknięciu popyt przeważał w 6 z 11 głównych segmentach S&P500. Największym cieszyły się akcje spółek ochrony zdrowia, dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych i spółek technologii cyfrowych. Największą podaż widać było w segmentach przemysłowym, finansowym i energii.

Choć S&P500 kończył sesję wzrostem, to tylko 48 proc. spółek wchodzących w skład indeksu drożało na zamknięciu. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones także zdrożała mniej niż połowa. Kolejną sesję liderem wzrostów był ubezpieczyciel zdrowia UnitedHealth Group (5,9 proc.). Do pierwszej trójki weszły także producent chipów Intel (3,3 proc.) i gigant usług IT, Microsoft (3,0 proc.). Najmocniej taniały akcje koncernu naftowego Exxon Mobil (-3,3 proc.), największego amerykańskiego banku JP Morgan Chase (-3,8 proc.) oraz koncernu lotniczego Boeing (-8 proc.). 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane