Wzrost krok po kroku, także na wschodzie Europy

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 14-11-2006, 00:00

Wejście do czołówki wydawców kart kredytowych, być może także ekspansja na Wschodzie i Bałkanach — to plany AIG Bank Polska.

AIG Bank Polska zarobi w 2006 r. ponad 200 mln zł, o 15 proc. więcej niż przed rokiem. Po trzech kwartałach zysk spółki wyniósł 160,3 mln zł.

— Działamy na rynku kredytów konsumpcyjnych, dlatego najlepszą sprzedaż zawsze mamy w czwartym kwartale, a profity z niej czerpiemy w kolejnych — mówi Grzegorz Rojewski, prezes AIG Bank Polska.

Koniec roku jest dla banku także najbardziej kosztochłonny ze względu na nakłady marketingowe.

— Dlatego sadzę, że ostateczny wynik netto nieznacznie przekroczy 200 mln zł — uważa prezes.

Nowe produkty…

W 2007 r. AIG Bank Polska chce utrzymać kilkunastoprocentowe tempo wzrostu zysku netto oraz 30-procentowy przyrost kredytów. Portfel kredytowy banku wynosi obecnie 2,7 mld zł.

— Większość banków detalicznych ma w tym roku podobne wzrosty, głównie jednak są one rezultatem sprzedaży kredytów hipotecznych. My takiej oferty nie mamy. Wzrost zawdzięczamy wyłącznie kredytom gotówkowym i ratalnym — przekonuje Grzegorz Rojewski.

Przy udzielaniu kredytów ratalnych AIG współpracuje z 10 tys. sklepów. Kredyty gotówkowe udostępnia w 100 własnych placówkach zwanych AIGO.

— W tym roku otworzyliśmy 23 placówki, w przyszłym uruchomimy tyle samo.

Startujemy też z siecią franczyzową. W 2007 r. będzie takich punktów 50 — mówi Grzegorz Rojewski.

AIG rozpoczął wydawanie kart kredytowych z mikroprocesorem, które klienci mogą otrzymać w kilka minut od złożenia wniosku (karta Visa Instant). To pierwszy taki produkt w Polsce, przeznaczony dla dotychczasowych klientów.

— Chcemy być ważnym graczem na rynku kart kredytowych. Mamy duży potencjał, bo obsługujemy 1,7 mln kredytów, a w bazie mamy kilka milionów klientów — twierdzi Grzegorz Rojewski.

W przyszłym roku AIG chce wydać kilkadziesiąt tysięcy kart, ale z takimi potentatami jak PKO BP i Lukas Bank nie będzie się ścigał.

— W drugiej połowie roku chcemy wprowadzić pożyczkę hipoteczną na dowolny cel — dodaje prezes.

…i ekspansja w regionie

AIG Bank Polska kuszą rynki wschodnie. Jeszcze nie wiadomo, czy będzie je zdobywał sam, czy zrobi to jego inwestor strategiczny — działająca w kilkudziesięciu krajach amerykańska grupa AIG, wyspecjalizowana w ubezpieczeniach i kredytach konsumpcyjnych.

— Grupa AIG będzie chciała wykorzystać naszą znajomość regionu. Rosja i Ukraina to rynki najbardziej obiecujące, bo największe, ale rumuński i bułgarski też są nie do pogardzenia — mówi Grzegorz Rojewski.

W krajach UE — a Rumunia i Bułgaria będą w Unii od stycznia — najkorzystniejsze może okazać się uruchomienie oddziału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Wzrost krok po kroku, także na wschodzie Europy