Wzrost kursu PKN może być chwilowy

Sebastian Gawłowski
22-08-2002, 00:00

Wzrostowa korekta akcji PKN Orlen miała głównie charakter psychologiczny. W ocenie specjalistów nie zapowiada ona trwalszej zwyżki, lecz raczej nerwowe zmagania o utrzymanie bardzo ważnego wsparcia.

Ogromny skok obrotów (125 mln zł) towarzyszył wzrostom. Za zakupami akcji PKN Orlen miały stać fundusze emerytalne. Zdaniem analityków BDM PKO BP, dla wielu OFE obecna wartość akcji firmy okazała się atrakcyjna. Do kupna zachęciły również zaskakująco pozytywne dane o produkcji przemysłowej, które mogą być odczytane jako rozpoczęcie procesu wychodzenia gospodarki ze stagnacji. Ożywienie gospodarcze będzie miało znaczący wpływ na zahamowanie regresu wyników płockiego koncernu.

Zysk netto PKN Orlen w drugim kwartale liczony według MSR wyniósł 115 mln zł i spadł o 43 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Regres był efektem zmniejszenia marż rafineryjnych. Wyniki PKN Orlen w drugim kwartale 2002 roku okazały się słabsze od oczekiwań rynkowych.

Wśród najważniejszych czynników, które przyczyniły się do spadku ceny PKN wymienia się właśnie słabsze niż przed rokiem wyniki spółki. Zaistniałą sytuację szczególnie źle odbierają zachodni inwestorzy instytucjonalni. Obserwatorzy rynku uważają, że w ostatnim czasie przenosili oni kapitał z papierów PKN na walory węgierskiego MOL oraz polskich banków. Do niedawna zachodni inwestorzy zmniejszali swoje zaangażowanie w obliczu konsekwentnego uzależniania spółki od Skarbu Państwa. Rynkowa wycena koncernu odzwierciedla również rozczarowanie inwestorów przedłużającym się procesem prywatyzacji firmy.

Notowania rafineryjnych akcji od połowy 2000 roku pozostają w szerokim trendzie horyzontalnym, ograniczonym od góry poziomem 23 zł. Z kolei dolną granicę kanału wyznacza historyczne minimum z września ubiegłego roku w okolicach 15 zł. Dotychczas walory PKN podjęły dwie próby wybicia górą z konsolidacji. Mimo niezmiennie pochlebnych ocen analitycznych, obie zakończyły się fiaskiem. Przy obecnej koniunkturze giełdowej ponowny spadek kursu w okolice historycznego minimum był nieunikniony. Obrona tego poziomu zależy w dużej mierze od oczekiwań na poprawę wyników przez koncern. Najistotniejszym czynnikiem, który powinien wyrwać kurs PKN Orlen z bessy jest konsolidacja sektora paliwowego w regionie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Wzrost kursu PKN może być chwilowy