Wzrost PKB Japonii był niższy

opublikowano: 09-12-2013, 07:10

Dane o wzroście gospodarczym Japonii w kwartale zakończonym we wrześniu zostały skorygowane w dół.

Pierwotnie szacowano, że wzrost wyniósł 0,5 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, a w skali roku 1,9 proc.  Okazało się jednak, że wyniósł 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym i 1,1 proc. w rocznym. Korekta w dół spowodowana jest niższymi niż pierwotnie szacowano inwestycjami prywatnymi.

Korekta danych o wzroście nie zmieniła oceny analityków, według których agresywna działania stymulacyjne rządu Japonii spowodują przyspieszenie wzrostu gospodarczego w nadchodzących kwartałach.

- Już są oznaki wskazujące, że eksport i nakłady kapitałowe poprawiają się, więc nie jestem pesymistą co do perspektyw gospodarki – powiedział Yasuo Yamamoto, ekonomista Mizuho Research Institute w Tokio. - Wzrost gospodarczy powinien przyspieszać w czwartym kwartale dzięki zwiększeniu się popytu wewnętrznego przed podwyżką podatku od sprzedaży – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wzrost PKB Japonii był niższy