Wzrost PKB Rosji rozczarował swoją skalą

opublikowano: 17-05-2019, 15:31

W pierwszym kwartale br. rosyjska gospodarka rozwijała się w znacznie wolniejszym tempie niż zakładano. Ekspansja utknęła niemal w miejscu, po zaskakująco dobrych rezultatach odnotowanych w roku 2018.

W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. PKB Rosji wzrósł „jedynie” o 0,5 proc., wynika z wstępnych szacunków agencji statystycznej Rosstat. Odczyt okazał się gorszy od najniższej prognozy z badania ekonomistów przeprowadzonego przez agencję Bloomberg. Mediana projekcji kształtowała się na poziomie 1,2 proc.

Moskwa, Rosja
Zobacz więcej

Moskwa, Rosja fot. Bloomberg

Eksperci podkreślają, że jedną z najważniejszych przyczyn spowolnienia dynamiki było wprowadzenie od 1 stycznia podwyżki podatku od wartości dodanej. Jej zapowiedź pomogła z kolei zwiększyć wyniki pod koniec ubiegłego roku do najlepszych od 2012 r. zachęcają do wyższych zakupów.

Choć odczyt rozczarowuje nadzieje Kremla na szybszą ekspansję, słaby wynik może stanowić dodatkową zachętę dla banku centralnego do wznowienia procesu obniżania stóp procentowych na następnym posiedzeniu w czerwcu.

Najprawdopodobniej bank centralny obniży stopy procentowe o 15 pb w czerwcu - powiedział Anton Tabakh, główny ekonomista moskiewskiego oddziału ds. oceny kredytowej w firmie Expert Ra. Podkreślił, że ze względu na podwyżkę podatku VAT, duża część działalności gospodarczej przeniosła się do czwartego kwartału ubiegłego roku.

Dotychczasowa prognoza Banku Rosji zakładała tegoroczny wzrost gospodarczy w przedziale od 1,2 do 1,7 proc., twierdząc, że wzrost podatku od wartości dodanej z 18 do 20 proc. będzie miał „niewielki efekt powstrzymujący” i zauważając, że planowane wydatki na infrastrukturę rządową mogą zwiększyć wzrost w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu