Wzrost rentowności bije w amerykański rynek nieruchomości

opublikowano: 22-02-2018, 16:01
aktualizacja: 22-02-2018, 16:04

Wzrost rynkowych stóp procentowych w USA odbija się na kondycji tamtejszego rynku nieruchomości, a to może oznaczać uruchomienie istotnego mechanizmu prowadzącego do recesji.

Ze względu na tzw. efekt majątkowy kondycja amerykańskiego rynku nieruchomości jest kluczowa dla kształtowania się koniunktury gospodarczej. Zwyżki cen nieruchomości sprawiają, że konsumenci czują się bardziej zamożni i chętniej wydają pieniądze, a to napędza ożywienie. Jednak w machinie, jaką jest rynek nieruchomości zaczęło się coś psuć, a znaczną część winy można przypisać wzrostowi rynkowych stóp procentowych. Opublikowane w środę dane za styczeń niespodziewanie pokazały spadek sprzedaży domów na rynku wtórnym o 3,2 proc., do najniższego poziomu od czterech miesięcy.

Zbieżność w czasie ze skokiem rentowności 10-letnich obligacji amerykańskiego skarbu do najwyższego pułapu od 4 lat (który zresztą wywołał także ostatnie zawirowania na rynkach akcji) jest nieprzypadkowa. Zwyżki rentowności papierów skarbowych przekładają się na wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych. Jeśli do tego dodać fakt, że przeciętne cen domów są o 41 proc. wyższe niż jeszcze pięć lat temu (przy 13-procentowym wzroście płac godzinowych), to oznacza to wyraźny spadek dostępności nieruchomości dla Amerykanów

Wpływ wzrostu kosztów finansowania potwierdzają dane o odsetku transakcji z udziałem kupujących domy po raz pierwszy (to oni są grupą najbardziej wrażliwą na zmiany w koszcie finansowania). Według danych Bleakley Financial Group odsetek ten spadł w styczniu do 29 proc. z 33 proc. rok wcześniej.

„Jest dość jasne, że wielu młodych nabywców zostało przelicytowanych i wypartych z rynku” – komentuje w analizie Peter Boockvar, główny dyrektor finansowy Bleakley Financial Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu