Wzrosty dzięki Bernanke

24-08-2012, 22:34

Dow Jones przerwał serię czterech kolejnych spadków i kończył dzień 0,8 proc. wzrostem. S&P500 zyskał 0,65 proc., a Nasdaq 0,5 proc. Indeksy zakończyły jednak stratą tydzień, przerywając serię pięciu kolejnych wzrostów. Dow Jones stracił 0,9 proc., S&P500 0,5 proc., a Nasdaq 0,2 proc.

Rynek akcji zareagował wzrostami kursów na publikację listu, w którym Ben Bernanke, szef banku centralnego USA, przekonuje, że ma on jeszcze przestrzeń do dalszej stymulacji amerykańskiej gospodarki. W połączeniu z doniesieniami z Europy, gdzie według Reutersa w ECB toczy się dyskusja nad sposobem uruchomienia interwencyjnych zakupów obligacji, dało to wyraźny wzrost popytu na ryzyko. Rynkowi akcji pomagało także to, że na poprzednich sesjach dominowały spadki i indeksy oddaliły się od tegorocznych szczytów, co dało przestrzeń do wzrostów. Dodatkowo taniały obligacje skarbowe USA. Analitycy zwracają jednak uwagę na mniejszą aktywność inwestorów na rynku akcji. Niektórzy przekonują, że normalny handel wróci dopiero po 3 września, kiedy przypada Dzień Pracy.

Na zamknięciu rosła wartość 9 z 10 indeksów głównych segmentów S&P500. Najmocniej drożały akcje spółek telekomunikacyjnych (1,5 proc.), dostawców dóbr codziennego użytku (0,9 proc.) i spółek ochrony zdrowia (0,8 proc.). Najsłabiej wyglądał segmenty materiałowy (-0,15 proc.), do czego przyczynił się spadek cen surowców i towarów, częściowo spowodowany umocnieniem dolara. Zdrożało blisko 80 proc. spółek z S&P500 i ok. 70 proc. z Nasdaq Composite. Z 30 blue chipów zdrożały 24. Najmocniej telekom Verizon, emitent kart kredytowych American Express i koncern żywnościowy Kraft Foods. Podobnie jak w czwartek najmocniej taniały technologiczne blue chipy: Intel i Hewlett-Packard. Wydarzeniem dnia było osiągnięcie w trakcie sesji przez Amazon.com najwyższego kursu w historii. O kilkanaście procent spadła tymczasem wartość rynkowa Autodesk. Producent oprogramowania obniżył prognozę rocznej sprzedaży i zapowiedział zwolnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Wzrosty dzięki Bernanke