Wzrosty na rynkach akcji w USA

opublikowano: 06-06-2022, 16:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Doniesienia z Chin oraz chęć skorzystania z piątkowej przeceny spowodowały wzrost notowań spółek na amerykańskich rynkach akcji na początku poniedziałkowej sesji.

Po upływie godziny handlu Średnia Przemysłowa Dow Jones rosła o 0,9 proc., czyli tyle, ile straciła w ubiegłym tygodniu, dziewiątym spadkowym z ostatnich dziesięciu. S&P500 rósł o 1,4 proc., a Nasdaq szedł w górę o 1,9 proc. W ubiegłym tygodniu indeksy straciły odpowiednio 1,2 proc. i 1,0 proc.

Nastroje inwestorów poprawiły wiadomości o wycofywaniu ograniczeń w Chinach wprowadzonych w związku walką z COVID-19, a także sygnały wskazujące na zakończenie „przykręcania śruby” przez władze kraju największym chińskim spółkom technologicznym. Chiński gigant JD.com (6,9 proc.) jest w trójce najmocniej drożejących spółek z Nasdaq 100. Dużym popytem cieszą się również akcje Amazon.com (4,85 proc.), po tym jak dzięki splitowi stały się bardziej dostępne dla inwestorów. Akcje Twittera tanieją tymczasem o 4 proc. po tym jak Elon Musk zagroził oficjalnie, że wycofa się z przejęcia spółki jeśli nie dostanie danych o spamie i liczbie fałszywych kont na serwisie do mikroblogowania.

Popyt przeważa w 10 z 11 głównych segmentach rynku. Największym cieszą się akcje spółek IT (1,7 proc.), świadczących telekomunikacyjnie usługi (2,0 proc.) oraz dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (2,3 proc.). Najsłabiej na tle rynku wyglądają segmenty „defensywne”: ochrony zdrowia, dóbr codziennego użytku (po 0,7 proc.) i nieruchomości (0,3 proc.), a jedynym, gdzie przeważa podaż, jest segment energii (-0,2 proc.). Indeks spółek wzrostowych rośnie o 1,9 proc., a spółek “value” o 0,9 proc. Rentowność obligacji USA rośnie, podobnie jak indeks dolara. Indeks PHLX Gold/Silver spada o 0,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane