Czytasz dzięki

Wzrosty na rynku akcji GPW

  • PAP
opublikowano: 03-02-2020, 19:18

W poniedziałek na warszawskim parkiecie większość głównych indeksów poszła w górę, choć na półmetku notowań traciły. W gronie blue chipów najsilniej zwyżkowały JSW, a także CD Projekt i Dino Polska, które ustanowiły historyczne maksima.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 zyskał 0,3 proc. osiągając poziom 2.072,88 pkt., WIG zwyżkował 0,2 proc. do 56.795,27 pkt., mWIG40 jako jedyny poszedł w dół - o 0,4 proc. do 3.992,38 pkt., a sWIG80 wzrósł 0,4 proc. do 12.667,37 pkt.

Spośród indeksów sektorowych wyróżniły się m. in. WIG-GAMES, który po wzroście o 4,1 proc. był najwyżej w historii, i WIG-paliwa, który po spadku o 2,9 proc. był najniżej od lutego 2017.

WIG20 rozpoczął notowania poniżej piątkowego zamknięcia, po czym do ok. godz. 15.45 poruszał się w wąskim trendzie bocznym, a następnie zwyżkował, naśladując zachowanie indeksów rynków bazowych (m. in. S&P500 i DAX).

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA panowały wzrosty – do najsilniejszych doszło na rynku czeskim, gdzie PX zyskał 1,2 proc.

Obroty na GPW wyniosły 927 mln zł, z czego 804 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

Niemiecki DAX wzrósł 0,59 proc., a S&P500 zwyżkował 0,94 proc. o godz. 17.10.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: JSW – o 4,8 proc., CD Projekt – o 4,2 proc. i Dino Polska – o 3,3 proc.

PAP Biznes podał, że ArcelorMittal Poland podjął decyzję o ponownym uruchomieniu części surowcowej krakowskiej huty, czyli wielkiego pieca i stalowni, która została tymczasowo zatrzymana pod koniec listopada 2019 r. - według zapowiedzi spółki powinno to nastąpić w połowie marca br.

Kurs JSW, jednego z dostawców węgla dla ArcelorMittal Poland, zaczął rosnąć po podaniu informacji z ok. 17,5 zł ok. godz. 15.00 do 19,71 zł na koniec sesji.

Cena CD Projekt i Dino Polska ustanowiły historyczne maksimum.

Wśród spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: PKN Orlen – o 3,5 proc., Lotos – o 3,3 proc. i PGE - o 2,2 proc.

Agencja Bloomberg podała, że analityk DM mBanku Kamil Kliszcz obniżył rekomendację dla akcji PKN Orlen do „redukuj” z „neutralnie”, wyznaczając cenę docelową na 68,03 zł.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje PlayWay – wzrost o 7,3 proc., Ten Square Games – o 7,1 proc. i Medicalghoritmics – o 6,9 proc.

Kurs PlayWay ustanowił historyczne maksimum.

PlayWay liczy na to, że premiera najlepiej sprzedającej się gry grupy, "House Flipper", w wersji na konsole Xbox i Playstation będzie miała miejsce w lutym – powiedział w materiale wideo zamieszczonym na stronie www PlayWay prezes zarządu spółki Krzysztof Kostowski. W jego ocenie, wersja gry na komórki może trafić do graczy w marcu lub kwietniu.

PAP Biznes podał, powołując się na portal Sensor Power, że przychody gry "Fishing Clash", której producentem jest Ten Square Games, wyniosły w styczniu ok. 4 mln USD - według szacunków grę pobrano w ubiegłym miesiącu ze sklepów Google i Apple łącznie ok. 1,3 mln razy.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Mabion – spadek o 16,2 proc., MLP Group – o 5,5 proc. i BAH – o 5,4 proc.

Kurs Mabionu zniżkował w dwucyfrowym tempie, co zdaniem analityków, może być związane m. in. z zeszłotygodniową pozytywną rekomendacją CHMP dla konkurencyjnego wobec Mabionu leku biopodobnego amerykańskiego Pfizera.

„Mabion nie cieszy się zbyt dobrym sentymentem wśród inwestorów w ostatnim czasie, gdyż po grudniowych wydarzeniach, związanych z procedurą przed EMA, niejasny jest status rejestracji leku MabionCD20 w Europie” – powiedziała PAP Biznes analityczka Ipopema Securities, Beata Szparaga-Waśniewska.

„W zeszłym tygodniu wniosek Pfizera, dotyczący konkurencyjnego leku wobec Mabionu, uzyskał pozytywną rekomendację komisji CHMP. To oznacza, że lek biopodobny Pfizera prawdopodobnie zostanie zarejestrowany w Europie w najbliższym czasie. Pfizer to kolejny gracz, który wyprzedził spółkę w wyścigu do rejestracji i prawdopodobnie konkurencja cenowa wśród leków biopodobnych do rituximabu się zwiększy” – dodała.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane