Czytasz dzięki

Wzrosty na Wall Street

opublikowano: 25-06-2020, 22:41

Dow Jones odrobił w czwartek 300 pkt. z ponad 700 pkt., które stracił dzień wcześniej. Indeks rósł o 1,2 proc. na zamknięciu. Po 1,1 proc. zyskały S&P500 i Nasdaq.

W czwartek na amerykańskich rynkach akcji większe zmiany notowano tylko na początku i pod koniec sesji. Po rozpoczęciu handlu dominowała podaż, co można było tłumaczyć dalszymi negatywnymi doniesieniami z frontu walki z pandemią. Liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w USA najmocniej od 30 maja. Teksas, w którym nie ma już wolnych łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej, wstrzymał otwieranie gospodarki, a Apple zdecydowało o ponownym zamknięciu 10 proc. swoich sklepów w USA. Po odrobieniu początkowych strat po ok. godzinie handlu indeksy na dłużej utkwiły w pobliżu poziomów z zamknięcia poprzedniej sesji. Była to głównie zasługa drożejących banków po wiadomości o planowanym złagodzeniu tzw. reguły Volckera, która  nie pozwalała im na zbyt śmiałe inwestowanie. Eksperci uważają, że pozwoli to uwolnić miliardy dolarów. Popyt ponownie ożywił się w ostatniej godzinie handlu. Jednoznacznego powodu, dlaczego tak się stało, nie było. Dolar umacniał się przez całą sesję i drożały obligacje USA, rentowność "dziesięciolatek" spadła najniżej od 2 tygodni. Złoto staniało, zdrożała ropa.

Wall Street, NYSE
Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. Bloomberg

Na zamknięciu popyt przeważał w 10 z 11 głównych segmentach S&P500. Największym cieszyły się akcje spółek finansowych (2,7 proc.), energii (1,9 proc.) i IT (1,3 proc.). Najsłabiej na tle rynku wyglądały segmenty dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (0,3 proc.) i użyteczności publicznej (-1,2 proc.). Na końcu sesji drożało ok. 76 proc. spółek z S&P500. Wzrosły kursy 22 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej drożały akcje banków Goldman Sachs (4,6 proc.) i JP Morgan (3,5 proc.) oraz koncernu chemicznego Dow Inc. (4,0 proc.), który dzień wcześniej był najmocniej przecenionym blue chipem. Największe spadki kursów notowały Intel i Boeing (po -1,0 proc.) oraz koncern zbrojeniowy Raytheon Technologies (-1,1 proc.).  

Na Nasdaq rosły kursy ok. 2 tys. z 3 tys. notowanych na nim spółek. Spośród tych o największej kapitalizacji taniał jedynie Intel. Spośród technologicznych blue chipów z grupy FAANG najmocniej drożał Netflix (1,7 proc.), a najsłabiej rósł kurs Alphabet (0,7 proc.), właściciela Google.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane