XTB: Euro wykorzystuje impulsy popytowe

Marcin Kiepas
10-06-2010, 12:15

Czwartkowe przedpołudnie stało pod znakiem umocnienia euro w relacji do amerykańskiej waluty. O godzinie 11:58 kurs EUR/USD testował poziom 1,2072 dolara wobec 1,1984 wczoraj na zamknięciu.

Notowania euro wspiera dziś kilka czynników. Niewątpliwie jest to obserwowana na europejskich parkietach poprawa nastrojów, po tym, jak rozpoczęły one dzień od spadków. Popytowym impulsem, mającym bezpośrednie przełożenie na wzrost EUR/USD, była udana aukcja hiszpańskich obligacji. Inwestorzy kupili 3-letnie obligacje o wartości 3,9 mld EUR z oferowanej puli 3-4 mld EUR. Zgłoszony popyt był ponad dwukrotnie wyższy od podaży.

Wspólną walutę wspierają też wypowiedzi szefa chińskiego National Social Security Fund oraz znanego inwestora Jima Rogersa. Pierwszy z nich oświadczył, że sytuacja wspólnej waluty powoli zacznie się stabilizować, a ona sama przetrwa kryzys zadłużenia z jakim obecnie boryka się Strefa Euro. Jednocześnie zwrócił uwagę na ogromne zadłużenie Stanów Zjednoczonych (obecnie 93 proc. PKB), co może w przyszłości zaszkodzić dolarowi.

Jim Rogers natomiast, idąc na przekór rynkowym trendom, zasugerował rozważenie kupna euro. W jego opinii większość inwestorów, jest tak zdecydowanie niedźwiedzio nastawionych do wspólnej waluty, że wydaje się, iż jest to dobry czas na jej kupno.

Inwestorzy mogą też kupować euro w oczekiwaniu na dzisiejszej konferencję prasową szefa Europejskiego Banku Centralnego po posiedzeniu banku, licząc na to, że powie on coś, co okaże się wsparciem dla wspólnej waluty. Konferencja rozpocznie się o godzinie 14:30. Będzie ona głównym wydarzeniem dzisiejszego popołudnia.

Na poprawie nastrojów i wzroście kursu EUR/USD korzysta złoty. Tuż przed południem za dolara trzeba było zapłacić 3,4201 zł, a za euro 4,1248 zł. To odpowiednio o 4 i 2 gr mniej niż wczoraj pod koniec handlu.

Marcin Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / XTB: Euro wykorzystuje impulsy popytowe