XTB: Przełomowy dzień dla złotego

XTB DM
opublikowano: 06-01-2009, 18:37

Wtorek przyniósł zdecydowane umocnienie złotego do głównych walut. O godzinie 18-tej kurs USD/PLN kształtował się na  poziomie 2,9266 zł, EUR/PLN 3,9368 zł, a CHF/PLN 2,6098 zł. Oznacza to  odpowiednio spadek o 7, 15 i 9,2 groszy w stosunku do poziomów z poniedziałku.

Skala tego umocnienia, jak również jego konsekwencje techniczne (np. powrót euro poniżej psychologicznego poziomu 4 zł) sprawiają, że dzisiejszy dzień jest pierwszym od wielu tygodni, który można określić jako przełomowy dla polskiej waluty.
Źródeł umocnienia złotego, podobnie jak i innych walut regionu, należy szukać w realizacji dużych zysków z krótkich pozycji oraz we wzroście apetytu na ryzyko, co niemal automatycznie przekłada się na poprawę sentymentu do walut rynków wschodzących, do których wciąż zalicza się złoty. Skala umocnienia była zaś moderowana przez zmiany notowań EUR/USD.

Dzisiejsze spadki kursów polskich par, nie tylko dokładnie wpisują się w oczekiwania rynku, odnośnie umocnienia złotego na początku roku (niezależnie od tego, czy te oczekiwania wynikały z ruchu korekcyjnego, czy zmiany trendu), ale przede wszystkim zmieniają układ sił na wykresach.

Tak bowiem należy traktować zdecydowany powrót euro poniżej psychologicznej bariery 4 zł, połączony ze spadkiem poniżej październikowych maksimów (3,9819 zł). Czy też równie zdecydowane odbicie CHF/PLN od średnioterminowego szczytu z kwietnia 2005 roku (2,7865 zł) i powrót poniżej szczytu z 27 października br. (2,6210 zł - kurs zamknięcia). To powoduje, że na gruncie analizy technicznej można postawić tezę, że maksima tych par z końca 2008 roku, prawdopodobnie na długo wyznaczą dla nich barierę podażową.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB DM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane