Yahua dostarczy lit do baterii Tesli

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-12-2020, 09:53

Chiński koncern Sichuan Yahua Industrial Group zawarł umowę z Teslą na dostawy wodorotlenku litu, który ma być wykorzystywany w akumulatorach amerykańskiego producenta pojazdów elektrycznych, informuje Reuters.

David Paul Morris

Umowa zawarta przez spółkę zależną Yaan Lithium została podpisana na okres pięciu kolejnych lat. Jej wartość szacowana jest na 630 do nawet 880 mln USD. Odpowiadać ma to od 63 tys. do 88 tys. ton wodorotlenku litu.

Agencja Reuters przypomina, że w maju 2020 r. Yahua otworzył w Yaan wytwórnię wodorotlenku litu o mocy przerobowej szacowanej na 20 tys. ton rocznie. Oznacza to ponad dwukrotne zwiększenie dotychczasowej wydajności.

Tesla pozyskuje już lit od innej chińskiej firmy, Ganfeng Lithium.

Analitycy Daiwa wskazują, że nowa umowa dobitnie podkreśla „ogromne zapotrzebowanie” Tesli na wodorotlenek litu wykorzystywany do akumulatorów, „szczególnie w związku ze zwiększeniem produkcji Modelu Y” w zakładzie w Szanghaju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane