Yawal czeka na udany start Caspolu

Artur Sulejewski
opublikowano: 26-05-1999, 00:00

Yawal czeka na udany start Caspolu

WSPÓLNY CEL: Yawal System zarządzany przez Edmunda Mzyka oraz sam prezes częstochowskiej firmy to najwięksi akcjonariusze Caspolu. Z tego powodu na pewno zależy im na jak najlepszym debiucie Caspolu na GPW. fot. Tomasz Zieliński

Jutro na warszawskiej giełdzie na rynku wolnym zadebiutują akcje Caspolu. Podmiotem dominującym dla cieszyńskiej spółki jest częstochowski Yawal System. Obecnie posiada on 2 432 804 akcje Caspolu, które zapewniają mu 70,8-proc. udział w ogólnej liczbie głosów na WZA.

Na przełomie marca i kwietnia Yawal System został zaproszony przez radę nadzorczą Cieszyńskiej Agencji Spedytorskiej do wzięcia udziału w publicznej subskrypcji. Z możliwości tej skorzystał i otrzymał 1 116 404 akcji serii B po 1,6 zł za sztukę. Ponadto na 774 363 walory Caspolu zapis złożył Edmund Mzyk — prezes częstochowskiej firmy. Yawal System jako największy udziałowiec Caspolu jest na pewno zainteresowany jak najlepszym startem giełdowym podmiotu zależnego.

— Oczekujemy, że pierwsza cena na Giełdzie Papierów Wartościowych ustali się w okolicach 3 zł. Nasze zaangażowanie w Caspol traktujemy jako inwestycję długoterminową. Nie wykluczamy przy tym, że jeśli znajdzie się inwestor, który zaproponuje atrakcyjną cenę, to zdecydujemy się odsprzedać znajdujący się w naszym posiadaniu pakiet akcji Caspolu. Nie uczynimy jednak tego po cenie, której spodziewamy się w czwartek — poinformował Piotr Knapiński, dyrektor finansowy Yawal System.

Zarząd Yawalu System opublikował tegoroczne prognozy wyników finansowych. Zysk po opodatkowaniu ma wynieść 9,9 mln zł, sprzedaż ma osiągnąć poziom 88 mln zł. Po czterech miesiącach założenia te zostały zrealizowane odpowiednio w 17,2 oraz 11,5 proc. Gdyby założyć, że jeszcze w tym roku spółka zdecyduje się na zamknięcie etapu inwestycji w Caspol, zwiększą się jej przychody finansowe. Realizacja prognoz wyników finansowych na 1999 rok nie miałaby prawa sprawić większych trudności.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości (traktuje o tym zasada ostrożnej wyceny), do momentu posiadania przez Yawal System akcji Caspolu (nawet gdyby cena rynkowa papierów cieszyńskiej spółki była zdecydowanie wyższa od ceny ich nabycia) największy akcjonariusz jutrzejszego debiutanta nie może wykazać w swoich sprawozdaniach finansowych zysków. Niemniej jednak powinno to znaleźć pozytywne odzwierciedlenie w wycenie rynkowej samego Yawalu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Yawal czeka na udany start Caspolu