Yellen: możliwe, że to koniec podwyżek stóp w tym cyklu

opublikowano: 14-01-2019, 18:04

Rezerwa Federalna mogła znaleźć się już na końcu cyklu podwyżek stóp procentowych, powiedziała Janet Yellen, była przewodnicząca amerykańskiego banku centralnego.

Jeśli nastąpi spadek koniunktury w globalnej gospodarce, który przeniesie się do Stanów Zjednoczonych ... to bardzo możliwe, że mieliśmy do czynienia z ostatnią podwyżka stóp procentowych w tym cyklu - powiedziała Yellen podczas Big Show National Retail Federation w Nowym Jorku .

Zobacz więcej

Szefowa Fed Janet Yellen

Fot. Bloomberg

Jej poglądy wydają się być zgodne z przekonaniami dominującymi na rynku, ale są sprzeczne z oczekiwaniami samych urzędników Fed.

Według najnowszych prognoz poszczególnych członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), w tym roku mogą nastąpić dwie podwyżki stóp procentowych. Ich zdaniem nie można jednak wykluczyć jeszcze dodatkowej. 

Te oczekiwania pojawiły się po 2018 r., w trakcie którego Fed podniósł swoją stopę referencyjną cztery razy do docelowego zakresu 2,25 - 2,5 proc.

Fed jeszcze pod przewodnictwem Yellen rozpoczął bieżący cykl zaostrzania polityki monetarnej podwyższając stopy referencyjne funduszy federalnych raz w 2015 r., ponownie w 2016 r., a następnie trzy razy w 2017 r. Prezydent Donald Trump zdecydował się nie nominować jej na kolejną kadencję, a obecny przewodniczący, Jerome Powell, przejął kierownictwo nad Fed w lutym 2018 r.

Być może kolejna podwyżka stóp jest możliwa, ale nic nie jest przesądzone - powiedziała Yellen.

Dodała, że spodziewa się, że Fed "odetchnie, by ocenić, w jakim miejscu znajduje się  gospodarka", zanim znów zacznie działać.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu