Yellen nie uzna Chin za manipulatora walutowego

opublikowano: 13-04-2021, 07:19

Amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen nie uzna Chin za manipulatora walutowego w pierwszym za jej kadencji półrocznym raporcie o rynku walut, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Raport może zostać opublikowany w czwartek. Informatorzy agencji zastrzegają jednak, że wciąż nie jest skończony i nie ma pewności co momentu publikacji.

Za prezydentury Donalda Trumpa Chiny zostały uznane za manipulatora walutowego w połowie 2019 roku. Pięć miesięcy później Departament Skarbu zmienił jednak zdanie, co wynikało z zawarcia porozumienia w sprawie umowy handlowej.

Janet Yellen, fot. Bloomberg
Janet Yellen, fot. Bloomberg

Według źródeł Bloomberga, ekipa Yellen rozważa możliwość złagodzenia kryteriów, które administracja Donala Trumpa wyznaczyła aby móc uznać kraj za manipulatora swoją walutą w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Wprowadzenie zmian pozwoliłoby zmniejszyć liczbę takich krajów o prawie połowę, twierdzą informatorzy agencji.

Źródła Bloomberga wskazują, że choć Departament Skarbu może uniknąć nowego konfliktu z Chinami rezygnując z oskarżenia ich o manipulację walutą, to urzędnicy resortu obawiają się, że Pekin ukrywa interwencje na rynku walutowym wykorzystując do tego państwowe banki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane