YouNick wybiera się do stolicy

opublikowano: 25-06-2015, 00:00

Prywatny park technologiczny rozgląda się za partnerem z gruntem. W grę wchodzą uczelnie, samorząd lub prywatny biznes.

W YouNick (dawny Nickel Technology Park Poznań), pierwszym prywatnym parku technologicznym w Polsce, w którym działają głównie firmy z branży IT i biotechnologii, właśnie oddano do użytku trzeci budynek.

YouNick, kierowany przez Dagmarę Nickel, ma obecnie trzy budynki w Złotnikach pod Poznaniem. Gdy najnowszy budynek zapełni się najemcami, czyli za rok, powstanie kolejny.
Zobacz więcej

ROZPĘDZENI:

YouNick, kierowany przez Dagmarę Nickel, ma obecnie trzy budynki w Złotnikach pod Poznaniem. Gdy najnowszy budynek zapełni się najemcami, czyli za rok, powstanie kolejny. Grzegorz Kawecki

— Odzwierciedla nowe podejście parku inspirowane filozofią Doliny Krzemowej. Oprócz powierzchni biurowej powstało tu m.in. nowoczesne centrum konferencyjne, biura dedykowane start-upom oraz sprzyjające kreatywności i integracji przestrzenie wspólne — strefy chill i salki spotkań, a wkrótce ruszy restauracja KarmNick — opowiada Dagmara Nickel, prezes Grupy Nickel. W budynku będzie działać 20-30 firm, a jego pracownicy będą mogli skorzystać z programu rozwoju HumaNick.

— Będziemy multiplikować takie miejsce. Gdy zapełni się ten budynek, pewnie za rok, będziemy myśleć o dalszych planach w Złotnikach — mówi Dagmara Nickel.

Kierunek — Warszawa

Ambicje szefów działającego od ośmiu lat parku sięgają dalej. Także w sensie geograficznym.

— Zastanawiamy się nad kolejnymi miastami — na początek Warszawą. Rozglądamy się za przyjaznym właścicielem nieruchomości: to może być miasto, uniwersytet czy deweloper, który buduje klasyczne biura i chce uzupełnić ofertę — mówi Dagmara Nickel. Podkreśla, że chodzi o właściciela działki lub budynku — nowego czy do renowacji — który widzi potencjał w inwestycji w rozwiązania elastyczne, przyjazne, łatwo adaptowalne przez końcowego użytkownika.

— W tym roku podejmiemy decyzję o inwestycji w Warszawie, ale jej przygotowanie potrwa półtora roku. Inwestycja w środki trwałe wyniesie kilkanaście milionów złotych. Potrzebujemy również zapewnić zespół kilkunastuosób, które się tym obiektem będą zajmować i świadczyć w nim usługi — dodaje prezes YouNick.

Zaparkowali pod Poznaniem

YouNick ma w Złotnikach 33 ha, a w trzech budynkach prawie 13 tys. mkw. powierzchni biurowej, 12 tys. mkw. powierzchni magazynowej wysokiego składowania, 1,2 tys. mkw. powierzchni biurowej i laboratoryjnej dla branży biotechnologicznej i medycznej. Działa tu 60 najemców i prawie 20 spółek zależnych YouNick z branży ICT, life science i ochrony środowiska.

Powstały m.in. dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych. Pracuje tu 600 osób. W jednym z budynków znajduje się także dwujęzyczne przedszkole kompetencyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu