Ytong: fabryka za 70 mln zł

Paweł Mazur
opublikowano: 07-09-2000, 00:00

Ytong: fabryka za 70 mln zł

Ytong otwiera w Polsce drugą fabrykę betonu komórkowego. Na początek zakład w Sieradzu wyprodukuje 200 tys. m sześc. materiału budowlanego w systemie ytong.

Ytong Polska oficjalnie otworzy dziś w Sieradzu fabrykę betonu komórkowego. Koszt inwestycji szacowany jest na 35 mln DEM (około 70 mln zł).

System modułowy

Zdolności produkcyjne sieradzkiej fabryki, która ruszyła w czerwcu, sięgną około 200 tys. m sześc. materiału budowlanego rocznie. Zakład, który — zdaniem kierownictwa firmy — zalicza się do najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie, został wybudowany w systemie modułowym. W efekcie można go bez problemu rozbudowywać, zwiększając tym samym produkcję do 600 tys. m. sześc. betonu komórkowego rocznie.

Fabryka w Sieradzu, zatrudniająca obecnie 60 osób, nie jest pierwszym zakładem Ytonga w Polsce. W 1995 roku powstał w Ostrołęce — na bazie Prefabetu (firmy odkupionej przez Ytong od Skarbu Państwa) zakład, którego modernizacja i rozbudowa kosztowała 17 milionów DEM, czylo około 34 mln zł. Jej roczne moce produkcyjne wynoszą 400 tys. m. sześc. betonu komórkowego. Oba zakłady — wraz z pionem administracyjnym — zatrudniają ponad 200 osób. System ytong rozpowszechniony jest przede wszystkim w Holandii Niemczech, Belgii i Skandynawii.

Nowa technologia

W Polsce firmy wytwarzają na razie 3,5-4 mln m sześc. betonu komórkowego. System ytong nie cieszy się jeszcze zbyt dużym uznaniem wśród budowniczych. Udziały ytonga w bardzo rozdrobnionym rynku są niewielkie. Krajowi budowniczowie nadal największym zaufaniem darzą cegłę ceramiczną oraz pustak ceramiczny, tzw. max.

W 2001 roku Ytong Polska chce sprzedać około 600 tys. m sześc. swoich wyrobów. Spółka wchodzi w skład Grupy Readymix, angielskiego potentata w produkcji m.in. cementu i betonu, którego przychody ze sprzedaży w 1999 roku wyniosły około 30 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ytong: fabryka za 70 mln zł