Z czego nas okradali w 2010 roku?

DI
opublikowano: 09-02-2011, 17:30

Jakie były upodobania złodziei w 2010 roku? Eksperci Ergo Hestii przedstawiają drugi ranking 15 najczęściej kradzionych przedmiotów z domów i mieszkań.

1. biżuteria - złote pierścionki, łańcuszki, sygnety

2. zegarki

3. gotówka

4. numizmaty- najczęściej kolekcje monet

5. komputery

6. aparaty fotograficzne

7. telewizory

8. odtwarzacze DVD

9. odtwarzacze mp3

10. kamery

11. elektronarzędzia - wkrętarki, wiertarki, pilarki

12. alkohol- niezmiennie najbardziej popularne jest whisky.

13. perfumy

14. kosmetyki firmowe - kremy uznanych marek, kosmetyki do makijażu

15. odzież markowa - swetry, płaszcze, sukienki

Piotr Wojnas z Biura Likwidacji Szkód Ergo Hestii:

Zmiany w porównaniu do lat poprzednich są znaczne. Co prawda pierwsze i ostatnie miejsca nadal zajmują te same towary, jednak zainteresowanie złodziei innymi dobrami poważnie się zmieniło. Powodem są z pewnością różnice względem zeszłego roku w potrzebach posiadania przez nas poszczególnych przedmiotów, w popularności tych rzeczy, czy też ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju, bądź danej branży.

Poprzednio, aż na drugim miejscu plasowały się rowery, które jak widać teraz zupełnie zniknęły spośród pożądanych towarów. Ma to związek z masowym pojawieniem się na polskim rynku tanich rowerów produkcji chińskiej. W poprzednich latach dopiero na 13 miejscu znalazły się numizmaty, które w tym roku stały się znacznie bardziej pożądane przez rabusiów. Obecnie zajmują miejsce 4. Wynika to z faktu, że gotówka cieszy się coraz mniejszą popularnością, w przeciwieństwie do dóbr materialnych, które możemy spieniężyć w dowolnym momencie. Ponadto coraz rzadziej trzymamy w mieszkaniach gotówkę. Chętniej decydujemy się na konto w banku.

Znacznie stracił na popularności alkohol, który był 7 w kolejności najbardziej popularnych łupów, a teraz jest dopiero 12. Nie zmieniła się jednak jego rodzaj. Wciąż ulubionym trunkiem rabusiów jest dobrej marki whisky. Podobny spadek odnotowują kosmetyki firmowe. Zapewne wynika to z lepszej dostępności tych towarów w przystępnej, konkurencyjnej cenie.

Warto dodać, że włamywacze poszukują w domach małych i cennych przedmiotów, które są możliwie trudne do zidentyfikowania.

JAK OCHRONIĆ SIĘ PRZED WŁAMANIEM? – radzą eksperci Ergo Hestii

1. Najlepszym zabezpieczeniem będzie wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.

2. Warto zaopatrzyć się w sejf, w którym schowamy cenne rzeczy. Najlepiej przymocować go do ściany lub podłoża, tak aby włamywacze nie mogli go wynieść wraz z zawartością.

3. Jeśli nie dysponujemy sejfem, gotówkę najrozsądniej jest trzymać oczywiście banku.

4. Inwestycja w antywłamaniowe drzwi z atestowanymi zamkami na pewno się opłaci, to samo dotyczy sprawnego systemu antywłamaniowego.

5. Rower na balkonie to duża pokusa dla złodzieja. Nawet gdy trzymamy go w piwnicy, pamiętajmy o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci łańcucha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane